LawnMaster MEB1840M-01 1800W 40cm Electric Rotary Lawn Mower 220-240V (755CU)
Powerful mower, with 40cm cutting width, ideal for use on larger lawns. 1800W motor features T-Drive to deliver immediate power for easy start-up in long grass. High torque helps to maintain blade speed, even in tough conditions. Provides a clean cut and ensures consistently efficient grass collection. Integrated rear roller helps achieve a precise, professional striped finish. Central lever changes the height of cut from 20 up to 70mm. Use with the 42Ltr Redi-Bag grass collector, or with the supplied mulch plug, for the option to finely cut grass clippings and return them to the lawn surface as a nutrient. Folding handles give a compact footprint, and a central carry handle makes it easy to move in and out of tight spaces. Collapsible Redi-Bag stores neatly on top of the mower. Supplied with 10m cable.
- 1800W
- 6 Cutting Heights (20-70mm)
- 42Ltr Grass Bag
- 1 Year Guarantee
- Carbon Steel Blade
- Plastic Deck
- With Mulching Facility
- Suitable for Large Gardens
View all: LawnMaster Lawn Mowers
Powerful mower, with 40cm cutting width, ideal for use on larger lawns. 1800W motor features T-Drive to deliver immediate power for easy start-up in long grass. High torque helps to maintain blade speed, even in tough conditions. Provides a clean cut and ensures consistently efficient grass collection. Integrated rear roller helps achieve a precise, professional striped finish. Central lever changes the height of cut from 20 up to 70mm. Use with the 42Ltr Redi-Bag grass collector, or with the supplied mulch plug, for the option to finely cut grass clippings and return them to the lawn surface as a nutrient. Folding handles give a compact footprint, and a central carry handle makes it easy to move in and out of tight spaces. Collapsible Redi-Bag stores neatly on top of the mower. Supplied with 10m cable.
- 1800W
- 6 Cutting Heights (20-70mm)
- 42Ltr Grass Bag
- 1 Year Guarantee
- Carbon Steel Blade
- Plastic Deck
- With Mulching Facility
- Suitable for Large Gardens
View all: LawnMaster Lawn Mowers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | LawnMaster |
| Cable Length | 10 m |
| Corded Tool Weight | 15.01 kg |
| Cutting Blade Size | 40 cm |
| Cutting Blade Type | Carbon Steel Blade |
| Cutting Height Range | 20-70 mm |
| Cutting Width | 40 cm |
| Deck Construction Material | Plastic Deck |
| Fuel Type Garden Power | Electric |
| Grass Collection Capacity | 42 Ltr |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | MEB1840M-01 |
| Mower Propulsion Type | Hand-Propelled |
| Mower Type | Rotary |
| Mulching Facility | With Mulching Facility |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 1800 W |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Type | Electric Rotary Lawn Mower |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Vibration Level | 3.6 m/s² |
| Vibration System | Low Vibration |
| z1 - UK Manufacturer Name | Cleva Europe Ltd |
Product Contents
MEB1840M-01, 42Ltr collapsible Redi-Bag and mulch plug.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode