LawnMaster MEB1434M-01 1400W 34cm Electric Rotary Lawn Mower 220-240V (403CU)
Powerful and compact mower, with 34cm cutting width, ideal for use on small to medium-sized lawns. 1400W motor, with T-Drive, delivers immediate power for easy start-up in long grass. High torque helps to maintain blade speed, even in tough conditions. Provides a clean cut and ensures consistently efficient grass collection. Integrated rear roller helps achieve a precise, professional striped finish. A single lever changes the height of cut from 20 up to 70mm. 32Ltr collapsible Redi-Bag grass box can be stored away neatly on top of the mower. Folding handles give a compact footprint, and a central carry handle makes it easy to move in and out of tight spaces. Supplied with 10m cable.
- 1400W
- 6 Cutting Heights (20-70mm)
- 32Ltr Grass Bag
- 1 Year Guarantee
- Carbon Steel Blade
- Plastic Deck
- Without Mulching Facility
- Suitable for Small to Medium-Sized Lawns
- Rear Roller for a Striped Finish
View all: LawnMaster Lawn Mowers
Powerful and compact mower, with 34cm cutting width, ideal for use on small to medium-sized lawns. 1400W motor, with T-Drive, delivers immediate power for easy start-up in long grass. High torque helps to maintain blade speed, even in tough conditions. Provides a clean cut and ensures consistently efficient grass collection. Integrated rear roller helps achieve a precise, professional striped finish. A single lever changes the height of cut from 20 up to 70mm. 32Ltr collapsible Redi-Bag grass box can be stored away neatly on top of the mower. Folding handles give a compact footprint, and a central carry handle makes it easy to move in and out of tight spaces. Supplied with 10m cable.
- 1400W
- 6 Cutting Heights (20-70mm)
- 32Ltr Grass Bag
- 1 Year Guarantee
- Carbon Steel Blade
- Plastic Deck
- Without Mulching Facility
- Suitable for Small to Medium-Sized Lawns
- Rear Roller for a Striped Finish
View all: LawnMaster Lawn Mowers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | LawnMaster |
| Cable Length | 10 m |
| Corded Tool Weight | 11.46 kg |
| Cutting Blade Size | 34 cm |
| Cutting Blade Type | Carbon Steel Blade |
| Cutting Height Range | 20-70 mm |
| Cutting Width | 34 cm |
| Deck Construction Material | Plastic Deck |
| Fuel Type Garden Power | Electric |
| Grass Collection Capacity | 32 Ltr |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | MEB1434M-01 |
| Mower Propulsion Type | Hand-Propelled |
| Mower Type | Rotary |
| Mulching Facility | Without Mulching Facility |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 1400 W |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Type | Electric Rotary Lawn Mower |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | Low Vibration |
| z1 - UK Manufacturer Name | Cleva Europe Ltd |
Product Contents
MEB1434M-01 and 32Ltr collapsible Redi-Bag.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode