LawnMaster CLMF2437G-01 24V 2 x 4.0Ah Lithium MX Brushless Cordless 37cm Rotary Lawn Mower (931CU)
Cordless lawn mower, with 37cm cutting width, ideal for medium-sized lawns. Supplied with 2 x batteries giving a total of 172 watt-hours of battery power. Fast charger means one battery can be charged while the other is being used. Battery charge indicator lights show how much charge is remaining in the battery. Brushless motor, with iPower intelligent control, automatically adjusts to the grass conditions, delivering more power when needed and reserving power when only a light trim is required, for optimised battery life. Integrated rear roller helps achieve a precise, striped finish for the lawn. A single lever changes the height of cut from 22 up to 72mm. Use with the fully assembled 40Ltr Redi-Bag grass collector, or with the supplied mulch plug, for the option to finely cut the grass clippings and return them to the lawn surface as a nutrient. Folding handles give a compact footprint, and a central carry handle makes it easy to move the mower in and out of tight spaces. Collapsible Redi-Bag stores neatly on top of the mower. Remove the battery and safety key to store the mower safely. Part of the MX 24V Shared Battery System. Every MX 24V 4.0Ah battery and charger is fully compatible with the LawnMaster MX 24V cordless range, including lawn mowers, hedge trimmers, grass trimmers, chainsaws and leaf blowers.
- 2 x 4.0Ah Lithium Batteries
- 6 Cutting Heights (22-72mm)
- 40Ltr Grass Bag
- 1hr Charge Time
- 1 Year Guarantee
- Carbon Steel Blade
- Plastic Deck
- With Mulching Facility
View all: LawnMaster Lawn Mowers
Cordless lawn mower, with 37cm cutting width, ideal for medium-sized lawns. Supplied with 2 x batteries giving a total of 172 watt-hours of battery power. Fast charger means one battery can be charged while the other is being used. Battery charge indicator lights show how much charge is remaining in the battery. Brushless motor, with iPower intelligent control, automatically adjusts to the grass conditions, delivering more power when needed and reserving power when only a light trim is required, for optimised battery life. Integrated rear roller helps achieve a precise, striped finish for the lawn. A single lever changes the height of cut from 22 up to 72mm. Use with the fully assembled 40Ltr Redi-Bag grass collector, or with the supplied mulch plug, for the option to finely cut the grass clippings and return them to the lawn surface as a nutrient. Folding handles give a compact footprint, and a central carry handle makes it easy to move the mower in and out of tight spaces. Collapsible Redi-Bag stores neatly on top of the mower. Remove the battery and safety key to store the mower safely. Part of the MX 24V Shared Battery System. Every MX 24V 4.0Ah battery and charger is fully compatible with the LawnMaster MX 24V cordless range, including lawn mowers, hedge trimmers, grass trimmers, chainsaws and leaf blowers.
- 2 x 4.0Ah Lithium Batteries
- 6 Cutting Heights (22-72mm)
- 40Ltr Grass Bag
- 1hr Charge Time
- 1 Year Guarantee
- Carbon Steel Blade
- Plastic Deck
- With Mulching Facility
View all: LawnMaster Lawn Mowers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | MX |
| Brand | LawnMaster |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 1 hr |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Size | 37 cm |
| Cutting Blade Type | Carbon Steel Blade |
| Cutting Height Range | 22-72 mm |
| Deck Construction Material | Plastic Deck |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Grass Collection Capacity | 40 Ltr |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | CLMF2437G-01 |
| Mower Propulsion Type | Hand-Propelled |
| Mower Type | Rotary |
| Mulching Facility | With Mulching Facility |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 24 V |
| Product Type | Rotary Lawn Mower |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 92.4 dB |
| Suitable Lawn Size | Suitable for Lawns up to 300m² |
| Tool Weight with Battery | 13.38 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | Low Vibration |
| z1 - UK Manufacturer Name | Cleva Europe Ltd |
Product Contents
CLMF2437G-01, 2 x MX 24V 4.0Ah batteries, 1-hour fast charger, 40Ltr Redi-Bag grass collector and mulching plug.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode