LawnMaster CLM2432K-01 24V 1 x 4.0Ah Lithium MX Brushless Cordless 32cm Rotary Lawn Mower (851CU)
Compact and lightweight mower, ideal for taking care of smaller gardens without the hassle of power cables. iPower intelligent control automatically adjusts the motor speed to the grass conditions, delivering more power when needed, and reserving power when only a light trim is required, optimising battery life. Battery charge indicator lights show how much charge is remaining in the battery. Fitted with a rear roller for a precise, striped finish. Side comb brushes grass into the blades to ensure the user can cut close to the edge of the lawn, reducing the amount of trimming required. A single lever changes the height of cut from 25 up to 65mm. Use with the 30Ltr Redi-Bag grass collector to collect the grass clippings for a neat finish. The Redi-Bag requires minimal assembly out of the box, simply unfold it and clip in the handle. The grass full indicator allows the user to know when the grass box is full so it can be emptied at the right moment to maximise battery run time and minimise blockages. Folding handles give a compact footprint, and a central carry handle makes it easy to move in and out of tight spaces. Collapsible Redi-Bag stores neatly on top of the mower. Supplied with a spare 32cm blade. Part of the MX 24V Shared Battery System. Every MX 24V 4.0Ah battery and charger is fully compatible with the LawnMaster MX 24V cordless range, including lawn mowers, hedge trimmers, grass trimmers, chainsaws and leaf blowers.
- 1 x 4.0Ah Lithium Battery
- 5 Cutting Heights (25-65mm)
- 30Ltr Grass Bag
- 1hr Charge Time
- 1 Year Guarantee
- Carbon Steel Blade
- Plastic Deck
- Without Mulching Facility
- Ideal for Small Gardens
View all: LawnMaster Lawn Mowers
Compact and lightweight mower, ideal for taking care of smaller gardens without the hassle of power cables. iPower intelligent control automatically adjusts the motor speed to the grass conditions, delivering more power when needed, and reserving power when only a light trim is required, optimising battery life. Battery charge indicator lights show how much charge is remaining in the battery. Fitted with a rear roller for a precise, striped finish. Side comb brushes grass into the blades to ensure the user can cut close to the edge of the lawn, reducing the amount of trimming required. A single lever changes the height of cut from 25 up to 65mm. Use with the 30Ltr Redi-Bag grass collector to collect the grass clippings for a neat finish. The Redi-Bag requires minimal assembly out of the box, simply unfold it and clip in the handle. The grass full indicator allows the user to know when the grass box is full so it can be emptied at the right moment to maximise battery run time and minimise blockages. Folding handles give a compact footprint, and a central carry handle makes it easy to move in and out of tight spaces. Collapsible Redi-Bag stores neatly on top of the mower. Supplied with a spare 32cm blade. Part of the MX 24V Shared Battery System. Every MX 24V 4.0Ah battery and charger is fully compatible with the LawnMaster MX 24V cordless range, including lawn mowers, hedge trimmers, grass trimmers, chainsaws and leaf blowers.
- 1 x 4.0Ah Lithium Battery
- 5 Cutting Heights (25-65mm)
- 30Ltr Grass Bag
- 1hr Charge Time
- 1 Year Guarantee
- Carbon Steel Blade
- Plastic Deck
- Without Mulching Facility
- Ideal for Small Gardens
View all: LawnMaster Lawn Mowers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | MX |
| Brand | LawnMaster |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 1 hr |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Size | 32 cm |
| Cutting Blade Type | Carbon Steel Blade |
| Cutting Height Range | 25-65 mm |
| Deck Construction Material | Plastic Deck |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Grass Collection Capacity | 30 Ltr |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | CLM2432K-01 |
| Mower Propulsion Type | Hand-Propelled |
| Mower Type | Rotary |
| Mulching Facility | Without Mulching Facility |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 24 V |
| Product Type | Rotary Lawn Mower |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 86.8 dB |
| Suitable Lawn Size | Suitable for Lawns up to 150m² |
| Tool Weight with Battery | 9.2 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | Low Vibration |
| z1 - UK Manufacturer Name | Cleva Europe Ltd |
Product Contents
CLM2432K-01, MX 24V 4.0Ah lithium-ion battery, 1-hour fast charger, spare blade and 30Ltr Redi-Bag grass collector.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode