LawnMaster CLBL4807-01 48V 2 x 4.0Ah Li-Ion MX Brushless Cordless Axial Leaf Blower (275EC)
The LawnMaster MX 48V axial leaf blower provides powerful cordless performance for efficient garden clearance. This robust garden blower is ideal for landscapers and groundskeepers maintaining large properties or for homeowners tackling extensive garden clear-ups. Supplied with 2 x MX 24V 4.0Ah lithium-ion batteries and chargers, it delivers a maximum airspeed of 230 km/h and an air volume of 19 m³/min, effectively clearing leaves, hedge clippings, and stubborn debris. A detachable concentrator nozzle offers focused airflow for wet leaves and tight spaces, while Cruise Control ensures consistent operation. Turbo Mode provides an instant power boost for demanding tasks.
- 2 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 3Hours Charge Time
- Airflow Volume: 19m³/min
- Airflow Speed: 230kmph
- Sound Level: 82.7dB
- Vibration Level: 2.5m/s²
- Without Harness
- 1 Year Guarantee
View all: LawnMaster Blowers & Garden Vacs
The LawnMaster MX 48V axial leaf blower provides powerful cordless performance for efficient garden clearance. This robust garden blower is ideal for landscapers and groundskeepers maintaining large properties or for homeowners tackling extensive garden clear-ups. Supplied with 2 x MX 24V 4.0Ah lithium-ion batteries and chargers, it delivers a maximum airspeed of 230 km/h and an air volume of 19 m³/min, effectively clearing leaves, hedge clippings, and stubborn debris. A detachable concentrator nozzle offers focused airflow for wet leaves and tight spaces, while Cruise Control ensures consistent operation. Turbo Mode provides an instant power boost for demanding tasks.
- 2 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 3Hours Charge Time
- Airflow Volume: 19m³/min
- Airflow Speed: 230kmph
- Sound Level: 82.7dB
- Vibration Level: 2.5m/s²
- Without Harness
- 1 Year Guarantee
View all: LawnMaster Blowers & Garden Vacs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 230 kmph |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | MX |
| Brand | LawnMaster |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 3 Hours |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | CLBL4807-01 |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 48 V |
| Product Type | Axial Leaf Blower |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 82.7 dB |
| Tool Weight with Battery | 3.4 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Cleva Europe Ltd |
| z4 - EU Manufacturer Name | LawnMaster |
Product Contents
48V axial blower, MX 24V 4.0Ah batteries (2) and 24V chargers (2).
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode