LawnMaster CLBL2407-01 24V 1 x 4.0Ah Li-Ion MX Brushless Cordless Axial Leaf Blower (614EC)
The LawnMaster MX 24V axial cordless leaf blower is a powerful battery-operated garden tool designed for efficient garden maintenance. It delivers premium performance for clearing leaves, hedge clippings, and stubborn debris, making it ideal for landscapers and groundskeepers maintaining various outdoor spaces. Powered by a 4.0Ah MX 24V lithium-ion battery, this blower achieves a maximum airspeed of 184km/h and an air volume of 15 m³/min. A detachable concentrator nozzle provides focused, high-speed airflow for tackling hard-to-reach corners and wet leaves. Features include Cruise Control for consistent operation and a Turbo Mode for an instant power boost, ensuring adaptability for any task. The blower tube also detaches for compact storage.
- 1 x 4.0Ah Li-Ion Battery
- 3Hours Charge Time
- Airflow Volume: 15m³/min
- Airflow Speed: 184kmph
- Sound Level: 78.7dB
- Vibration Level: 2.5m/s²
- Without Harness
- 1 Year Guarantee
View all: LawnMaster Blowers & Garden Vacs
The LawnMaster MX 24V axial cordless leaf blower is a powerful battery-operated garden tool designed for efficient garden maintenance. It delivers premium performance for clearing leaves, hedge clippings, and stubborn debris, making it ideal for landscapers and groundskeepers maintaining various outdoor spaces. Powered by a 4.0Ah MX 24V lithium-ion battery, this blower achieves a maximum airspeed of 184km/h and an air volume of 15 m³/min. A detachable concentrator nozzle provides focused, high-speed airflow for tackling hard-to-reach corners and wet leaves. Features include Cruise Control for consistent operation and a Turbo Mode for an instant power boost, ensuring adaptability for any task. The blower tube also detaches for compact storage.
- 1 x 4.0Ah Li-Ion Battery
- 3Hours Charge Time
- Airflow Volume: 15m³/min
- Airflow Speed: 184kmph
- Sound Level: 78.7dB
- Vibration Level: 2.5m/s²
- Without Harness
- 1 Year Guarantee
View all: LawnMaster Blowers & Garden Vacs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 184 kmph |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | MX |
| Brand | LawnMaster |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 3 Hours |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Low Battery Indicator | Without Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | CLBL2407-01 |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 24 V |
| Product Type | Axial Leaf Blower |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 78.7 dB |
| Tool Weight with Battery | 2.57 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | LawnMaster |
| z4 - EU Manufacturer Name | LawnMaster |
Product Contents
24V axial blower, MX 24V 4.0Ah battery and charger.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode