LawnMaster CLBL2406-1-01 24V 1 x 2.0Ah Lithium MX Cordless Leaf Blower (779CU)
Powerful but lightweight leaf blower supplied with battery and charger. Maximum airspeed of 190km/h and air volume of 47l/s. Suitable for blowing leaves, grass clippings and other lightweight debris. Blower tube features a leaf scraper which doubles as a hanging hook. Alternatively, the blower tube can be removed for compact storage. Part of the MX 24V shared battery system. Compatible with either the MX 24V 4.0Ah or the MX 24V 2.0Ah battery and charger.
- 1 x 2.0Ah Lithium Battery
- 180min Charge Time
- Airflow Volume: 169m³/hr
- Airflow Speed: 190kmph
- Sound Level: 96dBA
- Vibration Level: 2.5m/s²
- Without Harness
- 1 Year Guarantee
View all: LawnMaster Blowers & Garden Vacs
Powerful but lightweight leaf blower supplied with battery and charger. Maximum airspeed of 190km/h and air volume of 47l/s. Suitable for blowing leaves, grass clippings and other lightweight debris. Blower tube features a leaf scraper which doubles as a hanging hook. Alternatively, the blower tube can be removed for compact storage. Part of the MX 24V shared battery system. Compatible with either the MX 24V 4.0Ah or the MX 24V 2.0Ah battery and charger.
- 1 x 2.0Ah Lithium Battery
- 180min Charge Time
- Airflow Volume: 169m³/hr
- Airflow Speed: 190kmph
- Sound Level: 96dBA
- Vibration Level: 2.5m/s²
- Without Harness
- 1 Year Guarantee
View all: LawnMaster Blowers & Garden Vacs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 190 kmph |
| Battery Chemistry | Lithium |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Technology | MX |
| Brand | LawnMaster |
| Brushless | Brushed |
| Charge Time | 180 min |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Low Battery Indicator | Without Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | CLBL2406-1-01 |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 24 V |
| Product Type | Leaf Blower |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 96 dBA |
| Tool Weight with Battery | 1.52 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | Low Vibration |
| z1 - UK Manufacturer Name | Cleva Europe Ltd |
Product Contents
CLBL2406-1-01, MX 24V 2.0Ah battery and charger.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode