LawnMaster 24V 4.0Ah Lithium MX Brushless Cordless 18cm VBRM18AMDR Vision Robotic Mower with Docking Station (528CU)
Fusing high-definition camera and sensor technology with Optical Grass Recognition (OGR) vision software. Detects lawn and edges so that no app training is required. For small to large gardens up to 800m² with mostly well-defined borders and outdoor power. Independently mows from dawn until dusk and automatically recharges itself with the supplied, minimal install, plug-and-play charging station. Low effort set-up with the plug-and-play charging station and camera navigation. In Schedule Mode, the user may customise when and for how long the robot can be active during daylight hours. Sophisticated algorithm cuts the lawn in a random pattern ensuring the whole lawn is cut gradually and evenly, nurturing a healthier lawn over time. Mower can also be used in Drop-and-Mow Mode for cutting other lawns, in other locations; simply take the fully-charged mower to the other lawn and choose the spiral or random cutting pattern. Suitable for slopes up to 35% (19°). High specification, deep-tread wheels provide additional grip. Choose the desired grass length from 7 x cutting heights between 20 and 80mm. For best performance, and to encourage healthy lawn growth, use 60mm for longer grass and then gradually reduce the cutting height. For optimal performance, a clearly defined border around the perimeter of the lawn, such as dark mulch, paving or gravel, or a raised edge at least 6cm high is necessary. Adjustment of lawn borders may be required. See instructional video for more information. Supplied with 1 x detachable 4.0Ah MX 24V battery.
- 4.0Ah Lithium Battery
- Variable Cutting Heights (20 to 80mm)
- 2 Hours Charge Time
- 3 Pivoting Razor Blades
- Max. Incline: 19°
- Safety Cut Out when Lifted
- 1 Year Guarantee
- Mulching Only
- Auto-Charge
- No Boundary Wire Required
View all: LawnMaster Lawn Mowers
Fusing high-definition camera and sensor technology with Optical Grass Recognition (OGR) vision software. Detects lawn and edges so that no app training is required. For small to large gardens up to 800m² with mostly well-defined borders and outdoor power. Independently mows from dawn until dusk and automatically recharges itself with the supplied, minimal install, plug-and-play charging station. Low effort set-up with the plug-and-play charging station and camera navigation. In Schedule Mode, the user may customise when and for how long the robot can be active during daylight hours. Sophisticated algorithm cuts the lawn in a random pattern ensuring the whole lawn is cut gradually and evenly, nurturing a healthier lawn over time. Mower can also be used in Drop-and-Mow Mode for cutting other lawns, in other locations; simply take the fully-charged mower to the other lawn and choose the spiral or random cutting pattern. Suitable for slopes up to 35% (19°). High specification, deep-tread wheels provide additional grip. Choose the desired grass length from 7 x cutting heights between 20 and 80mm. For best performance, and to encourage healthy lawn growth, use 60mm for longer grass and then gradually reduce the cutting height. For optimal performance, a clearly defined border around the perimeter of the lawn, such as dark mulch, paving or gravel, or a raised edge at least 6cm high is necessary. Adjustment of lawn borders may be required. See instructional video for more information. Supplied with 1 x detachable 4.0Ah MX 24V battery.
- 4.0Ah Lithium Battery
- Variable Cutting Heights (20 to 80mm)
- 2 Hours Charge Time
- 3 Pivoting Razor Blades
- Max. Incline: 19°
- Safety Cut Out when Lifted
- 1 Year Guarantee
- Mulching Only
- Auto-Charge
- No Boundary Wire Required
View all: LawnMaster Lawn Mowers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Run Time | Up to 4 Hours Depending on Grass Conditions, Will then Auto-Charge |
| Battery Technology | MX |
| Brand | LawnMaster |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 2 Hours |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Type | 3 Pivoting Razor Blades |
| Cutting Height Range | 20 to 80 mm |
| Cutting Width | 18 cm |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | VBRM18AMDR |
| Mower Propulsion Type | Self-Propelled |
| Mower Type | Robotic |
| Mulching Facility | Mulching Only |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 24 V |
| Product Type | Vision Robotic Mower with Docking Station |
| Safety Functions | Safety Cut Out when Lifted |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 68 dB |
| Suitable Lawn Size | Suitable for Lawns up to 800m² |
| Tool Weight with Battery | 9 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Cleva Europe Ltd |
Product Contents
VBRM18AMDR, docking station, 24V Max 4.0Ah battery, power supply/cable and 'No Go' strip.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode