LawnMaster 24V 2x 4.0Ah Lithium MX Brushless Cordless 16cm OcuMow 16 Robotic Drop & Mow Lawn Mower (884CU)
Robotic mower combines a camera and sensors with Optical Grass Recognition (OGR) software. Identifies grass and navigates around the lawn without the need for a boundary wire, outdoor power socket or app: simply drop and mow. Robot mower will cut in a random pattern for up to 4 hours covering up to 150m² per battery. Supplied with 2 x powerful and reliable MX 24V 4.0Ah batteries for a continuous mowing time of up to 8 hours (one battery charging while the other is in use). Batteries can be charged wherever is convenient with no need for an outdoor power socket. Designed to mow once or twice a week during daylight hours in dry weather, cutting and dropping the grass clippings on the lawn as a natural fertiliser. The 3 x pivoting blades can be adjusted to cut grass any height from 20 to 60mm. High specification deep-tread wheels, and a powerful drive system, grips slopes of up to 35% (19°). Offers 2 x mowing functions to choose from: random or spiral cutting pattern. For safety, the mower detects and avoids obstacles using the camera and ultrasonic sensors. Also features a safety key preventing use by children, and sensors which stop the blades when the machine is lifted. A clearly defined edge around the full perimeter of the lawn, such as paving or gravel, or a raised edge at least 6cm high, is required to prevent the mower leaving the grass. Adjustment of the lawn edges may be required. Grass trimmer (not supplied) is required to trim lawn edges. Not suitable for gardens with overhanging plants, undefined flower borders or edges with a drop-off. Suitable for UK lawns up to 300m². Supplied with 2 x detachable MX 24V 4.0Ah batteries and a 1-hour fast charger.
- 2x 4.0Ah Lithium Battery
- Variable Cutting Heights (20 to 60mm)
- 1 hr Charge Time
- 3 Pivoting Razor Blades
- Max. Incline: 19°
- Safety Cut Out when Lifted
- 1 Year Guarantee
- Mulching Only
- Cuts a Lawn Up To 300m² (150m² Per Battery)
View all: LawnMaster Lawn Mowers
Robotic mower combines a camera and sensors with Optical Grass Recognition (OGR) software. Identifies grass and navigates around the lawn without the need for a boundary wire, outdoor power socket or app: simply drop and mow. Robot mower will cut in a random pattern for up to 4 hours covering up to 150m² per battery. Supplied with 2 x powerful and reliable MX 24V 4.0Ah batteries for a continuous mowing time of up to 8 hours (one battery charging while the other is in use). Batteries can be charged wherever is convenient with no need for an outdoor power socket. Designed to mow once or twice a week during daylight hours in dry weather, cutting and dropping the grass clippings on the lawn as a natural fertiliser. The 3 x pivoting blades can be adjusted to cut grass any height from 20 to 60mm. High specification deep-tread wheels, and a powerful drive system, grips slopes of up to 35% (19°). Offers 2 x mowing functions to choose from: random or spiral cutting pattern. For safety, the mower detects and avoids obstacles using the camera and ultrasonic sensors. Also features a safety key preventing use by children, and sensors which stop the blades when the machine is lifted. A clearly defined edge around the full perimeter of the lawn, such as paving or gravel, or a raised edge at least 6cm high, is required to prevent the mower leaving the grass. Adjustment of the lawn edges may be required. Grass trimmer (not supplied) is required to trim lawn edges. Not suitable for gardens with overhanging plants, undefined flower borders or edges with a drop-off. Suitable for UK lawns up to 300m². Supplied with 2 x detachable MX 24V 4.0Ah batteries and a 1-hour fast charger.
- 2x 4.0Ah Lithium Battery
- Variable Cutting Heights (20 to 60mm)
- 1 hr Charge Time
- 3 Pivoting Razor Blades
- Max. Incline: 19°
- Safety Cut Out when Lifted
- 1 Year Guarantee
- Mulching Only
- Cuts a Lawn Up To 300m² (150m² Per Battery)
View all: LawnMaster Lawn Mowers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium |
| Battery Power | 2x 4.0 Ah |
| Battery Run Time | Up to 4 hours dependent on lawn conditions per battery |
| Battery Technology | MX |
| Brand | LawnMaster |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 1 hr |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Type | 3 Pivoting Razor Blades |
| Cutting Height Range | 20 to 60 mm |
| Cutting Width | 16 cm |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | OcuMow 16 |
| Mower Propulsion Type | Self-Propelled |
| Mower Type | Robotic |
| Mulching Facility | Mulching Only |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 24 V |
| Product Type | Robotic Drop & Mow Lawn Mower |
| Safety Functions | Safety Cut Out when Lifted |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 64 dB |
| Suitable Lawn Size | Suitable for Lawns up to 300m² |
| Tool Weight with Battery | 6.8 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Cleva Europe Ltd |
Product Contents
OcuMow 16 robot mower, 2 x 24V 4.0Ah MX24V batteries and fast charger.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode