LawnMaster 18V 2.0Ah Lithium MX Cordless 18cm L10-01 Robotic Mower (903CU)
Suitable for lawns up to 400m². Independently mows for up to ten hours a day, leaving a neat finish with minimal effort. Can be programmed to work every other day, for a smaller lawn. When the battery runs low, the mower returns to its docking station to recharge. Cuts grass little and often in a random pattern, returning tiny clippings to the surface, naturally fertilising the grass and creating a lush looking, well-manicured lawn. Pivoting blades can be adjusted to cut the grass any height from 20 to 60mm by turning a simple dial. For safety and security, the mower locks with a PIN code and 'Bump and Lift' sensors ensure that the blade stops if the mower is lifted or runs into obstacles. Navigates slopes of up to 35% (19º) inside the boundary area, and up to 17% (10º) at the boundary wire. Can be easily cleaned with a garden hose. Once installed, requires minimal interaction. Straightforward installation and programming with a supporting quick-start guide and step-by-step support page video.
- 2.0Ah Lithium Battery
- Variable Cutting Heights (20 - 60mm)
- 45 min Charge Time
- 3 Pivoting Razor Blades
- Max. Incline: 19°
- Safety Cut Out when Lifted
- 1 Year Guarantee
- Mulching Only
View all: LawnMaster Lawn Mowers
Suitable for lawns up to 400m². Independently mows for up to ten hours a day, leaving a neat finish with minimal effort. Can be programmed to work every other day, for a smaller lawn. When the battery runs low, the mower returns to its docking station to recharge. Cuts grass little and often in a random pattern, returning tiny clippings to the surface, naturally fertilising the grass and creating a lush looking, well-manicured lawn. Pivoting blades can be adjusted to cut the grass any height from 20 to 60mm by turning a simple dial. For safety and security, the mower locks with a PIN code and 'Bump and Lift' sensors ensure that the blade stops if the mower is lifted or runs into obstacles. Navigates slopes of up to 35% (19º) inside the boundary area, and up to 17% (10º) at the boundary wire. Can be easily cleaned with a garden hose. Once installed, requires minimal interaction. Straightforward installation and programming with a supporting quick-start guide and step-by-step support page video.
- 2.0Ah Lithium Battery
- Variable Cutting Heights (20 - 60mm)
- 45 min Charge Time
- 3 Pivoting Razor Blades
- Max. Incline: 19°
- Safety Cut Out when Lifted
- 1 Year Guarantee
- Mulching Only
View all: LawnMaster Lawn Mowers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Run Time | Mower Can Run from 2-10 Hours per Day, Returning to Docking Station for Recharge |
| Battery Technology | MX |
| Brand | LawnMaster |
| Brushless | Brushed |
| Charge Time | 45 min |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Type | 3 Pivoting Razor Blades |
| Cutting Height Range | 20 - 60 mm |
| Cutting Width | 18 cm |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | L10-01 |
| Mower Propulsion Type | Self-Propelled |
| Mower Type | Robotic |
| Mulching Facility | Mulching Only |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Robotic Mower |
| Safety Functions | Safety Cut Out when Lifted |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 62. dB |
| Suitable Lawn Size | Suitable for Lawns up to 400m² |
| Tool Weight with Battery | 8.1 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Cleva Europe Ltd |
Product Contents
L10-01, integrated battery, docking/charging station, power supply, 150m boundary wire and pegs (250).
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode