LAP Ubertas Tilt LED Downlight Brushed Nickel 4W 420lm (851RE)
The LAP Ubertas tilt LED downlight is a versatile lighting solution for indoor installations. This integrated LED downlight features a stylish brushed nickel twist-lock bezel and offers easy wire connection for quick fitting. It is dimmable and provides adjustable colour temperature, allowing selection between 2700K warm white, 4000K cool white, or 6000K daylight to suit various environments. Ideal for domestic projects such as living rooms, hallways, or bedrooms, its tilt function allows for directional light. With a 4W power consumption and 420 lumens output, it delivers efficient illumination and has a long 30,000-hour lifespan.
- IP20: For Indoor Use
- Variable White - CCT - 2700/4000/6000K
- Integrated LED
- Dimmable
- Up to 30,000 Hours Life
- 36° Beam Angle
- 72-74mm Cut-Out
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Tiltable Design Directs Light Precisely Where Needed
- Loop In & Loop Out Terminals
View all: LAP Downlights
The LAP Ubertas tilt LED downlight is a versatile lighting solution for indoor installations. This integrated LED downlight features a stylish brushed nickel twist-lock bezel and offers easy wire connection for quick fitting. It is dimmable and provides adjustable colour temperature, allowing selection between 2700K warm white, 4000K cool white, or 6000K daylight to suit various environments. Ideal for domestic projects such as living rooms, hallways, or bedrooms, its tilt function allows for directional light. With a 4W power consumption and 420 lumens output, it delivers efficient illumination and has a long 30,000-hour lifespan.
- IP20: For Indoor Use
- Variable White - CCT - 2700/4000/6000K
- Integrated LED
- Dimmable
- Up to 30,000 Hours Life
- 36° Beam Angle
- 72-74mm Cut-Out
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Tiltable Design Directs Light Precisely Where Needed
- Loop In & Loop Out Terminals
View all: LAP Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Tilt |
| Bathroom Use | Not Bathroom |
| Beam Angle | 36 ° |
| Bezel Colour | Brushed Nickel |
| Body Material | Plastic Body |
| Brand | LAP |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 90 |
| Colour Temperature Description | Variable White - CCT |
| Colour Temperature Value | 2700/4000/6000 K |
| Cut-Out Diameter | 72-74 mm |
| Cut-Out Size Band | 61-80mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| Green star | Saving energy at home |
| Green star Claim | This LED light has an energy efficiency rating of D or better, the better the rating the less energy is used. |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Outside Zone |
| Life Length | 30,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 420 lm |
| Lm Band | 401-600 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Ubertas |
| Model No | DN1ACDBN1 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 4 W |
| Power Consumption (Band) | 4 - 6.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 63 mm |
| Product Diameter | 85 mm |
| Product Type | Downlight |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 4 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |