LAP Single 6ft LED Batten 28W 3020lm 240V (2253G)
This LAP single 6ft LED batten light delivers bright, efficient illumination for various indoor applications. With a 28W power consumption, it produces 3020 lumens of cool white 4000K light, ideal for commercial lighting in workshops, garages, or utility areas where clear visibility is essential. The integrated LED technology ensures a long operational life of 25,000 hours, reducing maintenance. Its steel body and polycarbonate diffuser provide a robust and sleek design. Installation is straightforward, as it can be ceiling or wall-mounted, and fixings are supplied. This non-dimmable 240V mains-powered LED batten is IP20 rated for indoor use.
- IP20: For Indoor Use
- Cool White
- 3020lm
- Steel Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Slimline Design
- Ideal for Commercial & Indoor Applications
- Easy Ceiling or Wall Mounting & Fixings Supplied
View all: LAP LED Batten Lights
This LAP single 6ft LED batten light delivers bright, efficient illumination for various indoor applications. With a 28W power consumption, it produces 3020 lumens of cool white 4000K light, ideal for commercial lighting in workshops, garages, or utility areas where clear visibility is essential. The integrated LED technology ensures a long operational life of 25,000 hours, reducing maintenance. Its steel body and polycarbonate diffuser provide a robust and sleek design. Installation is straightforward, as it can be ceiling or wall-mounted, and fixings are supplied. This non-dimmable 240V mains-powered LED batten is IP20 rated for indoor use.
- IP20: For Indoor Use
- Cool White
- 3020lm
- Steel Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Slimline Design
- Ideal for Commercial & Indoor Applications
- Easy Ceiling or Wall Mounting & Fixings Supplied
View all: LAP LED Batten Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Steel Body |
| Brand | LAP |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Entry Points | Rear Only |
| Colour | White |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Diffuser Supplied | Diffuser Supplied |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Ceiling or Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Length (Imperial) | 6 ft |
| Length (Metric) | 1795 mm |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 3020 lm |
| Lm Band | 3001-5000 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 28 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | Greater than 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Height | 62 mm |
| Product Type | Batten |
| Product Width | 49 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Single/Twin | Single |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | LED Driver Supplied |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 25 |
| kWh Per 1000hr Life | 28 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |