LAP Juventas Fixed Fire Rated Downlight Black (200RE)
The LAP Juventas fixed fire rated downlight provides reliable indoor illumination. This downlight is ideal for domestic settings, including bathrooms and kitchens, offering a practical lighting solution. It is fire rated to 30, 60, and 90 minutes for enhanced safety and features an IP65 rating, making it suitable for bathroom zone 2 installations. The unit includes a stylish black bezel and a durable plastic body. Designed for straightforward installation with a 75mm cut-out and loop in/loop out terminals, it requires one GU10 light bulb (sold separately) and is dimmable when used with a compatible rotary switch.
- IP65: For Indoor Use
- 1 x GU10 Light Bulb Required
- Max. Wattage: 7.5W
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 75mm Cut-Out
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Loop In & Loop Out Terminal
- Durable Plastic Body Construction
- Fixed Black Bezel Design
View all: LAP Downlights
The LAP Juventas fixed fire rated downlight provides reliable indoor illumination. This downlight is ideal for domestic settings, including bathrooms and kitchens, offering a practical lighting solution. It is fire rated to 30, 60, and 90 minutes for enhanced safety and features an IP65 rating, making it suitable for bathroom zone 2 installations. The unit includes a stylish black bezel and a durable plastic body. Designed for straightforward installation with a 75mm cut-out and loop in/loop out terminals, it requires one GU10 light bulb (sold separately) and is dimmable when used with a compatible rotary switch.
- IP65: For Indoor Use
- 1 x GU10 Light Bulb Required
- Max. Wattage: 7.5W
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 75mm Cut-Out
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Loop In & Loop Out Terminal
- Durable Plastic Body Construction
- Fixed Black Bezel Design
View all: LAP Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bathroom Use | Bathroom |
| Bezel Colour | Black |
| Body Material | Plastic Body |
| Brand | LAP |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Cut-Out Diameter | 75 mm |
| Cut-Out Size Band | 61-80mm |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30, 60 & 90mins |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Zone 2 |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x GU10 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Wattage | 7.5 W |
| Model Name | Juventas |
| Model No | FRC-F-BLK |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 85 mm |
| Product Diameter | 86 mm |
| Product Type | Downlight |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Downlight