Labgear 79153PI/S 10000mAh Powerbank (689YE)
Compact but powerful, fast-charging powerbank. Features 10,000mAh capacity, rugged silicone casing and handy worksite colours. Suitable tool for keeping devices charged when on the go. QC 3.0 technology allows quick charging via both USB-A and USB-C outputs. Robust silicone outer casing with moulded grip and port protection cover. Removable carabiner for easy conveyance.
- Type A & C USB Outlets
- 10000mAh Capacity
- 10,000mAh Charging Current
- Charges Most Phones 2-3 Times
- Removable Carabiner
View all: Labgear Power Banks
Compact but powerful, fast-charging powerbank. Features 10,000mAh capacity, rugged silicone casing and handy worksite colours. Suitable tool for keeping devices charged when on the go. QC 3.0 technology allows quick charging via both USB-A and USB-C outputs. Robust silicone outer casing with moulded grip and port protection cover. Removable carabiner for easy conveyance.
- Type A & C USB Outlets
- 10000mAh Capacity
- 10,000mAh Charging Current
- Charges Most Phones 2-3 Times
- Removable Carabiner
View all: Labgear Power Banks
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Power | 10000 mAh |
| Battery Type | Li-Ion |
| Brand | Labgear |
| Charging Current | 10,000 mAh |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | 79153PI/S |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 74 mm |
| Product Height | 30 mm |
| Product Type | Powerbank |
| Product Width | 120 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| USB Type | Type A & C |
| z1 - UK Manufacturer Name | Philex Electronic Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Kingfisher Business Park, London Road, MK42 0NX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.philex.com/support |
| z4 - EU Manufacturer Name | Philex Electronic Ireland Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Robwyn House, Corrintra, Castleblayney, Co. Monaghan, A75 XY76, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.philex.com/support |
Product Contents
Powerbank, charging cable, quick-start guide and carabiner.