Knipex Electricians Shears 1" (986HL)
We operate a Challenge 25 policy in all our stores and may be asked for proof of age upon collection. You must be 18 years old or over to buy this product.
Precision-ground blades with fine serrations for a clean, non-slip cut. Features integrated cable cutter and glass fibre-reinforced, multi-component grips. Includes plastic belt pouch.
- Hardened Chrome Vanadium Steel Blades
- Bi-Material Comfort Grip
- Non-Handed
View all: Knipex Scissors
Precision-ground blades with fine serrations for a clean, non-slip cut. Features integrated cable cutter and glass fibre-reinforced, multi-component grips. Includes plastic belt pouch.
- Hardened Chrome Vanadium Steel Blades
- Bi-Material Comfort Grip
- Non-Handed
View all: Knipex Scissors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length (Imperial) | 1 " |
| Blade Length (Metric) | 18 mm |
| Blade Material | Chrome Vanadium Steel |
| Brand | Knipex |
| Handed | Non-Handed |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Overall Length | 190 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Electricians Shears |
| z1 - UK Manufacturer Name | KNIPEX |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 3 Cliffe Park Way, Bruntcliffe Road, Morely, Leeds, LS27 0RY |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.knipex.com/service/contact_uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | KNIPEX |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | KNIPEX-Werk, C. Gustav Putsch KG, 42337 Wuppertal, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.knipex.com/service/contact |