Knightsbridge Vintage 1-Circuit Pendant for Track Lighting White (917GA)
This Knightsbridge Vintage 1-circuit pendant for track lighting offers a stylish and adjustable lighting solution for various indoor environments. Ideal for both domestic and commercial settings, such as kitchens, retail displays, or offices, it provides versatile illumination. The vintage-style metal pendant lamp holder features a decorative fabric flex cable and is pre-wired to a TRK adaptor for easy installation onto Knightsbridge 1-Circuit track systems. Its height and position are adjustable, with a maximum cable drop of 1.8m, allowing for tailored lighting. Constructed from durable die-cast aluminium, it requires 1 x E27 light bulb, up to 60W, and can accommodate a lampshade with a 42mm internal ring diameter.
- IP20: For Indoor Use
- Traditional Design
- Adjustable Drop
- Die-Cast Aluminium Body
- Max Wattage: 60W
- 1 Year Guarantee
- E27 Bulb Required
- Dimmable Subject to Lamp
- Ideal for Domestic & Commercial Use
- Compatible with Knightsbridge 1-Circuit Track
View all: Knightsbridge Track Lighting
This Knightsbridge Vintage 1-circuit pendant for track lighting offers a stylish and adjustable lighting solution for various indoor environments. Ideal for both domestic and commercial settings, such as kitchens, retail displays, or offices, it provides versatile illumination. The vintage-style metal pendant lamp holder features a decorative fabric flex cable and is pre-wired to a TRK adaptor for easy installation onto Knightsbridge 1-Circuit track systems. Its height and position are adjustable, with a maximum cable drop of 1.8m, allowing for tailored lighting. Constructed from durable die-cast aluminium, it requires 1 x E27 light bulb, up to 60W, and can accommodate a lampshade with a 42mm internal ring diameter.
- IP20: For Indoor Use
- Traditional Design
- Adjustable Drop
- Die-Cast Aluminium Body
- Max Wattage: 60W
- 1 Year Guarantee
- E27 Bulb Required
- Dimmable Subject to Lamp
- Ideal for Domestic & Commercial Use
- Compatible with Knightsbridge 1-Circuit Track
View all: Knightsbridge Track Lighting
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Die-Cast Aluminium Body |
| Brand | Knightsbridge |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Circuit Track Type | 1-Circuit |
| Colour | White |
| Compatibility | Compatible with Knightsbridge 1-Circuit Lighting Track |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Ceiling-Mounted |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x E27 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Overall Drop | 1800 mm |
| Max. Wattage | 60 W |
| Min. Overall Drop | 150 mm |
| Model Name | Vintage |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Type | Pendant for Track Lighting |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
| z1 - UK Manufacturer Name | ML Accessories Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | UNIT E CHILTERN PARK, BOSCOMBE ROAD, DUNSTABLE, LU5 4LT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.mlaccessories.co.uk/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | SLV Lighting Group |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Daimlerstrasse 21-23, 52531 Übach-Pallenberg, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | eprel@group.slv.com |