Knightsbridge Touchless 2.1A 1-Way Modular Light Switch White with Black Inserts (612PX)
Features ‘On/Off’ gesture sensor control (sensor distance: maximum 3cm). Helps prevent the transfer of germs and bacteria in both domestic and commercial environments. 50 x 50mm Euro module design allows custom solutions for each individual application. Requires neutral wire. Minimum mounting box depth: 47mm.
- Requires 47mm Back Box
- Captive Terminal Screws
- Suitable for Mains Voltage Lighting
- For Use with Any Euro Modular System
- Width: 50mm
- Touchless Operation up to 3cm
- Max. 100W LED or 200W Incandescent
View all: Knightsbridge Switch Modules
Features ‘On/Off’ gesture sensor control (sensor distance: maximum 3cm). Helps prevent the transfer of germs and bacteria in both domestic and commercial environments. 50 x 50mm Euro module design allows custom solutions for each individual application. Requires neutral wire. Minimum mounting box depth: 47mm.
- Requires 47mm Back Box
- Captive Terminal Screws
- Suitable for Mains Voltage Lighting
- For Use with Any Euro Modular System
- Width: 50mm
- Touchless Operation up to 3cm
- Max. 100W LED or 200W Incandescent
View all: Knightsbridge Switch Modules
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 2.1 A |
| Brand | Knightsbridge |
| Insert Colour | Black |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Touchless |
| Model No | NETTS1WH |
| Modular or Grid | Modular |
| No. of Earth Terminals | 0 |
| No. of Ways | 1 Way |
| Number of Modules | 1 Module |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Type | Touchless Switch Module |
| Product Width | 50 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switch Operation | Touchless |
| Switch Product Type | Light |
| Switches & Sockets Finish | Matt |
| Switches & Sockets Product Type | Light Switch |
| Terminal Capacity | Terminals accept up to 1.5mm² cable |
| Terminal Description | Captive Terminal Screws |
| z1 - UK Manufacturer Name | ML Accessories Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | UNIT E CHILTERN PARK, BOSCOMBE ROAD, DUNSTABLE, LU5 4LT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.mlaccessories.co.uk/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | SLV Lighting Group |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Daimlerstrasse 21-23, 52531 Übach-Pallenberg, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | eprel@group.slv.com |