Knightsbridge Torlan Single 4ft LED Non-Corrosive Batten 19/37W 3000 - 5550lm 230V (889GE)
This Knightsbridge Torlan 4ft LED non-corrosive batten provides robust and efficient lighting solutions. It is ideal for demanding environments such as workshops, garages, and warehouses, offering reliable illumination. The integrated LED light source features selectable wattage, allowing users to choose between 19W for 3000 lumens or 37W for 5550 lumens, ensuring optimal brightness for various tasks. A variable colour temperature (CCT) of 3000K, 4000K, or 5700K provides adaptable white light outputs. Constructed with a durable polycarbonate body, stainless steel diffuser clips and an IP65 rating, this batten is suitable for both indoor and outdoor use, resisting dust and water ingress.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Variable White
- 3000 - 5550lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 60,000 Hours Life
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- IK08 Impact Rated
- High Efficacy up to 160 Lumens per Watt
- Stainless Steel Clips Enhance Durability & Longevity
View all: Knightsbridge LED Batten Lights
This Knightsbridge Torlan 4ft LED non-corrosive batten provides robust and efficient lighting solutions. It is ideal for demanding environments such as workshops, garages, and warehouses, offering reliable illumination. The integrated LED light source features selectable wattage, allowing users to choose between 19W for 3000 lumens or 37W for 5550 lumens, ensuring optimal brightness for various tasks. A variable colour temperature (CCT) of 3000K, 4000K, or 5700K provides adaptable white light outputs. Constructed with a durable polycarbonate body, stainless steel diffuser clips and an IP65 rating, this batten is suitable for both indoor and outdoor use, resisting dust and water ingress.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Variable White
- 3000 - 5550lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 60,000 Hours Life
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- IK08 Impact Rated
- High Efficacy up to 160 Lumens per Watt
- Stainless Steel Clips Enhance Durability & Longevity
View all: Knightsbridge LED Batten Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Knightsbridge |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Entry Points | Top, Left, Right & Rear |
| Colour | Grey |
| Colour Rendering Index | 85 |
| Colour Temperature Description | Variable White |
| Colour Temperature Value | 3000 / 4000 / 5700 K |
| Diffuser Supplied | Diffuser Supplied |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Ceiling or Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Green star | Saving energy at home |
| Green star Claim | This LED light has an energy efficiency rating of D or better, the better the rating the less energy is used. |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Length (Imperial) | 4 ft |
| Length (Metric) | 1263 mm |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 60,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 3000 - 5550 lm |
| Lm Band | Varied |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Torlan |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 19/37 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | Greater than 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Height | 90 mm |
| Product Type | Non-Corrosive Batten |
| Product Width | 90 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Single/Twin | Single |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 19 |
| kWh Per 1000hr Life | 37 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | ML Accessories Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | UNIT E CHILTERN PARK, BOSCOMBE ROAD, DUNSTABLE, LU5 4LT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.mlaccessories.co.uk/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | SLV Lighting Group |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Daimlerstrasse 21-23, 52531 Übach-Pallenberg, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | eprel@group.slv.com |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode