Knightsbridge SmartKnight 1-Way Smart Wi-Fi Dimmer Module (761YA)
Smart Wi-Fi Dimmer module with offset spindle. NO NEUTRAL REQUIRED. Swap an existing dimmer module to make your lights Smart. Control your lighting from the wall, your smartphone, tablet, using the SmartKnight or Smartlife apps. Voice control – compatible with popular voice assistants like Google or Alexa. Make adjustments directly in the app, switch from trailing edge to leading edge modes, remove flicker, adjust dimming curve etc. Supports 10-200W Incandescent or 5-100W dimmable LED lamps. Can be used with wired retractive switches to support a 2,3,4-way dimming solution. Wireless Range: Approx. 10m
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- Leading Edge or Trailing Edge Option
- Requires 35mm Back Box
- Screw Terminals
- Suitable for Mains Voltage Lighting
- Overload Protection
- Hub Not Required
View all: Knightsbridge Switch Modules
Smart Wi-Fi Dimmer module with offset spindle. NO NEUTRAL REQUIRED. Swap an existing dimmer module to make your lights Smart. Control your lighting from the wall, your smartphone, tablet, using the SmartKnight or Smartlife apps. Voice control – compatible with popular voice assistants like Google or Alexa. Make adjustments directly in the app, switch from trailing edge to leading edge modes, remove flicker, adjust dimming curve etc. Supports 10-200W Incandescent or 5-100W dimmable LED lamps. Can be used with wired retractive switches to support a 2,3,4-way dimming solution. Wireless Range: Approx. 10m
- Works with - Amazon Alexa - Google Home - iOS App - Android App
- Leading Edge or Trailing Edge Option
- Requires 35mm Back Box
- Screw Terminals
- Suitable for Mains Voltage Lighting
- Overload Protection
- Hub Not Required
View all: Knightsbridge Switch Modules
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Knightsbridge |
| Compatibility | Compatible with popular voice assistants like Google or Alexa and Siri Shortcuts |
| Dimmer Switch Operation | Rotary |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| Frequency Band (Smart) | 2.4 GHz |
| Initial Connection Network | Bluetooth |
| Internet Connection Required | Cloud Control (Internet Connection Required) |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Dimmable Load (Fluorescent) | 200 W |
| Max. Dimmable Load (Halogen) | 200 W |
| Max. Dimmable Load (Incandescent) | 200 W |
| Max. Dimmable Load LED) | 100 W |
| Min. Dimmable Load (Fluorescent) | 10 W |
| Min. Dimmable Load (Halogen) | 10 W |
| Min. Dimmable Load (Incandescent) | 10 W |
| Min. Dimmable Load (LED) | 5 W |
| Model Name | SmartKnight |
| Model No | VFRKW |
| Modular or Grid | Modular |
| Network Standards (Full) | Bluetooth & WiFi |
| No. of Bands | Single-Band |
| No. of Earth Terminals | 0 |
| No. of Ways | 1 Way |
| Number of Gangs | 1 Gang |
| On/Off Switch Operation | Push |
| Overload Protection | Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Purple |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Type | Smart Wi-Fi Dimmer Module |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Hub Not Required |
| Switch Operation | Dimmer |
| Switch Product Type | Light |
| Switches & Sockets Product Type | Dimmer Switch |
| Terminal Capacity | Terminals accept up to 1.5mm² cable |
| Terminal Description | Screw Terminals |
| Waveform | Leading Edge or Trailing Edge Option |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Works with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Does Not Work with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Does Not Work with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
| z1 - UK Manufacturer Name | ML Accessories Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | UNIT E CHILTERN PARK, BOSCOMBE ROAD, DUNSTABLE, LU5 4LT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.mlaccessories.co.uk/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | SLV Lighting Group |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Daimlerstrasse 21-23, 52531 Übach-Pallenberg, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | eprel@group.slv.com |