Knightsbridge Modular 2.25A 45W 2-Outlet Type A & C USB Socket White (373YA)
Dual USB charger outlet suitable for use with euro-module faceplates. 50 x 50mm. USB-A - Max 12V DC 1.5A / 18W QC. USB-C - Max 20V DC 2.25A / 45W PD.
- Requires 47mm Back Box
- Screw Terminals
View all: Knightsbridge Socket Modules
Dual USB charger outlet suitable for use with euro-module faceplates. 50 x 50mm. USB-A - Max 12V DC 1.5A / 18W QC. USB-C - Max 20V DC 2.25A / 45W PD.
- Requires 47mm Back Box
- Screw Terminals
View all: Knightsbridge Socket Modules
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Knightsbridge |
| Electrical Socket Product Type | USB Charger |
| Insert Colour | Without Inserts |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | NETUSBPDWH |
| Modular or Grid | Modular |
| No. of USB Outlets | 2 |
| Number of Modules | 1 Module |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Type | Modular USB Socket |
| Product Width | 50 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switched/Unswitched | Unswitched |
| Switches & Sockets Finish | Gloss |
| Switches & Sockets Product Type | USB Socket |
| Terminal Capacity | Terminals accept 2 x 2.5mm², 1 x 4mm² or 1 x 6mm² cables |
| Terminal Description | Screw Terminals |
| USB Max Current | 2.25 A |
| USB Max Wattage | 45 W |
| USB Output | 2.25A Shared Between Ports |
| USB Type | Type A & C |
| USB Voltage | 5-20 V |
| z1 - UK Manufacturer Name | ML Accessories Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | UNIT E CHILTERN PARK, BOSCOMBE ROAD, DUNSTABLE, LU5 4LT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.mlaccessories.co.uk/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | SLV Lighting Group |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Daimlerstrasse 21-23, 52531 Übach-Pallenberg, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | eprel@group.slv.com |