Knightsbridge LEDBAT Single 4ft LED Batten 17W 1800lm 230V (686GA)
The Knightsbridge LEDBAT single 4ft LED batten is a slimline and versatile lighting solution. It provides efficient cool white illumination, serving as a modern alternative to traditional T5 or T8 battens. This LED batten is ideal for various indoor applications, including workshops, garages, retail spaces, and domestic utility rooms. Its lightweight aluminium body and compact dimensions allow for discreet ceiling or wall-mounted installation. The integrated 17W LED delivers 1800 lumens of bright 4000K cool white light with a 50,000-hour life, ensuring long-term performance. Installation is straightforward due to the rear wire terminal box and included fixings. A polycarbonate diffuser ensures even light distribution and a UGR of 19 helps reduce glare.
- IP20: For Indoor Use
- Cool White
- 1800lm
- Aluminium Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Alternative to T5 & T8 Fluorescent Battens
- Wall or Ceiling Mountable for Versatile Placement
- Rear Terminal Box & Fixings for Simple Installation
View all: Knightsbridge LED Batten Lights
The Knightsbridge LEDBAT single 4ft LED batten is a slimline and versatile lighting solution. It provides efficient cool white illumination, serving as a modern alternative to traditional T5 or T8 battens. This LED batten is ideal for various indoor applications, including workshops, garages, retail spaces, and domestic utility rooms. Its lightweight aluminium body and compact dimensions allow for discreet ceiling or wall-mounted installation. The integrated 17W LED delivers 1800 lumens of bright 4000K cool white light with a 50,000-hour life, ensuring long-term performance. Installation is straightforward due to the rear wire terminal box and included fixings. A polycarbonate diffuser ensures even light distribution and a UGR of 19 helps reduce glare.
- IP20: For Indoor Use
- Cool White
- 1800lm
- Aluminium Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Alternative to T5 & T8 Fluorescent Battens
- Wall or Ceiling Mountable for Versatile Placement
- Rear Terminal Box & Fixings for Simple Installation
View all: Knightsbridge LED Batten Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Aluminium Body |
| Brand | Knightsbridge |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Entry Points | Rear Only |
| Colour | Matt Silver |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Diffuser Supplied | Diffuser Supplied |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Ceiling or Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Green star | Saving energy at home |
| Green star Claim | This LED light has an energy efficiency rating of D or better, the better the rating the less energy is used. |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Length (Imperial) | 4 ft |
| Length (Metric) | 1220 mm |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 1800 lm |
| Lm Band | 1501-3000 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | LEDBAT |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 17 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | Greater than 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Height | 30 mm |
| Product Type | Batten |
| Product Width | 45 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Single/Twin | Single |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 19 |
| kWh Per 1000hr Life | 17 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | ML Accessories Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | UNIT E CHILTERN PARK, BOSCOMBE ROAD, DUNSTABLE, LU5 4LT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.mlaccessories.co.uk/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | SLV Lighting Group |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Daimlerstrasse 21-23, 52531 Übach-Pallenberg, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | eprel@group.slv.com |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode