Knightsbridge Indoor White PIR Sensor 360° (409YA)
Wide range PIR ceiling sensor. IP20 rated for indoor use only. Recess fitting. Cut out: 80mm. 360° field of detection. 2-20m range. Adjustable Lux. Adjustable time: Approx. 10 seconds to 10 minutes. Can be wired in parallel. Switching capacity: Max. 2000W Incandescent / Max. 1000W LED.
- IP20: For Indoor Use
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- Adjustable Time On
- 360° 2-20m Sensor Range
- Polycarbonate Body
- Recessed
View all: Knightsbridge Motion Sensors
Wide range PIR ceiling sensor. IP20 rated for indoor use only. Recess fitting. Cut out: 80mm. 360° field of detection. 2-20m range. Adjustable Lux. Adjustable time: Approx. 10 seconds to 10 minutes. Can be wired in parallel. Switching capacity: Max. 2000W Incandescent / Max. 1000W LED.
- IP20: For Indoor Use
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- Adjustable Time On
- 360° 2-20m Sensor Range
- Polycarbonate Body
- Recessed
View all: Knightsbridge Motion Sensors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Knightsbridge |
| Colour | White |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Recessed |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | OS0016 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Product Depth | 90 mm |
| Product Height | 110 mm |
| Product Type | Sensor |
| Product Width | 110 mm |
| Sensor Angle | 360 ° |
| Sensor Range | 2-20 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switching Capacity (Fluorescent) | 2000 W |
| Switching Capacity (Incandescent) | 2000 W |
| Switching Capacity (LED) | 1000 W |
| Wireless/Wired | Wired |
| z1 - UK Manufacturer Name | ML Accessories Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | UNIT E CHILTERN PARK, BOSCOMBE ROAD, DUNSTABLE, LU5 4LT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.mlaccessories.co.uk/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | SLV Lighting Group |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Daimlerstrasse 21-23, 52531 Übach-Pallenberg, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | eprel@group.slv.com |