Knightsbridge Indoor White PIR Dual Mount Sensor 360° (577YC)
2 in 1 PIR ceiling sensor. IP20 rated for indoor use only. Recess fitting [Cut out: 73mm] or surface mount (Projection:36mm). Pre-fitted with ceiling springs for easy recess install or simply remove and use with surface box included. 360° field of detection. 8m range. Adjustable Lux. Adjustable time: 10 seconds to 7 minutes. Can be wired in parallel. Switching capacity: Max. 2000W Incandescent / Max. 1000W LED
- IP20: For Indoor Use
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- Adjustable Time On
- 360° 8m Sensor Range
- Polycarbonate Body
- Recessed or Surface-Mounted
View all: Knightsbridge Motion Sensors
2 in 1 PIR ceiling sensor. IP20 rated for indoor use only. Recess fitting [Cut out: 73mm] or surface mount (Projection:36mm). Pre-fitted with ceiling springs for easy recess install or simply remove and use with surface box included. 360° field of detection. 8m range. Adjustable Lux. Adjustable time: 10 seconds to 7 minutes. Can be wired in parallel. Switching capacity: Max. 2000W Incandescent / Max. 1000W LED
- IP20: For Indoor Use
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- Adjustable Time On
- 360° 8m Sensor Range
- Polycarbonate Body
- Recessed or Surface-Mounted
View all: Knightsbridge Motion Sensors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Knightsbridge |
| Colour | White |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Recessed or Surface-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | OS0025W |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Depth | 36 mm |
| Product Height | 93 mm |
| Product Type | Dual Mount Sensor |
| Product Width | 93 mm |
| Sensor Angle | 360 ° |
| Sensor Range | 8 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switching Capacity (Fluorescent) | 2000 W |
| Switching Capacity (Incandescent) | 2000 W |
| Switching Capacity (LED) | 1000 W |
| Wireless/Wired | Wired |
| z1 - UK Manufacturer Name | ML Accessories Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | UNIT E CHILTERN PARK, BOSCOMBE ROAD, DUNSTABLE, LU5 4LT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.mlaccessories.co.uk/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | SLV Lighting Group |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Daimlerstrasse 21-23, 52531 Übach-Pallenberg, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | eprel@group.slv.com |