Knightsbridge Curved Edge 2-Way LED Grid Dimmer Switch White (775YA)
Intelligent dimmer module with centre spindle position, supplied with Curved Edge Grid adaptor kit. Switch between trailing-edge and leading-edge modes making this a highly compatible dimmer solution. Trim, switch modes and reset dimmer all from front of plate via the control knob – future proofing and making it easy to rests, re-adjust if there Is a change of fitting or lamps. Supports 5-400W Incandescent or 5-150W LED dimmable lamps. Preset in trailing-edge mode. Push ON/OFF, rotary dimming action. Supplied with 2 dimmer caps - 1 for grid use and 1 for standard dimmer plate mounting
- Leading Edge or Trailing Edge Option
- Requires 35mm Back Box
- Screw Terminals
- Suitable for Mains Voltage Lighting
- Overload Protection
View all: Knightsbridge Switch Modules
Intelligent dimmer module with centre spindle position, supplied with Curved Edge Grid adaptor kit. Switch between trailing-edge and leading-edge modes making this a highly compatible dimmer solution. Trim, switch modes and reset dimmer all from front of plate via the control knob – future proofing and making it easy to rests, re-adjust if there Is a change of fitting or lamps. Supports 5-400W Incandescent or 5-150W LED dimmable lamps. Preset in trailing-edge mode. Push ON/OFF, rotary dimming action. Supplied with 2 dimmer caps - 1 for grid use and 1 for standard dimmer plate mounting
- Leading Edge or Trailing Edge Option
- Requires 35mm Back Box
- Screw Terminals
- Suitable for Mains Voltage Lighting
- Overload Protection
View all: Knightsbridge Switch Modules
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Knightsbridge |
| Dimmer Switch Operation | Rotary |
| Insert Colour | Without Inserts |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Dimmable Load (Fluorescent) | 400 W |
| Max. Dimmable Load (Halogen) | 400 W |
| Max. Dimmable Load (Incandescent) | 400 W |
| Max. Dimmable Load LED) | 150 W |
| Min. Dimmable Load (Fluorescent) | 5 W |
| Min. Dimmable Load (Halogen) | 5 W |
| Min. Dimmable Load (Incandescent) | 5 W |
| Min. Dimmable Load (LED) | 5 W |
| Model Name | Curved Edge |
| Model No | CU150I |
| Modular or Grid | Grid |
| No. of Earth Terminals | 0 |
| No. of Ways | 2 Way |
| Number of Modules | 1 Module |
| On/Off Switch Operation | Rotary |
| Overload Protection | Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Type | Dimmer Switch |
| Product Width | 25 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable for Dimming LEDs | LED |
| Switch Operation | Dimmer |
| Switch Product Type | Light |
| Switches & Sockets Finish | Plastic |
| Switches & Sockets Product Type | Dimmer Switch |
| Terminal Capacity | Terminals accept 2 x 1.5mm² cables conforming to EN/IEC 60947-1 or 1 x 0.22 to 2 x 2.5mm² cables |
| Terminal Description | Screw Terminals |
| Waveform | Leading Edge or Trailing Edge Option |
| z1 - UK Manufacturer Name | ML Accessories Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | UNIT E CHILTERN PARK, BOSCOMBE ROAD, DUNSTABLE, LU5 4LT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.mlaccessories.co.uk/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | SLV Lighting Group |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Daimlerstrasse 21-23, 52531 Übach-Pallenberg, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | eprel@group.slv.com |