Knightsbridge 5A Unswitched Modular Socket Black (430CR)
Designed for seamless integration with every Knightsbridge Switches and Sockets range. This 50 x 50mm 5A unswitched round socket module is commonly used in lighting circuits to connect devices such as floor lamps, table lamps, and fans, allowing these fixtures to be controlled by wall switches. Offers a sleek, modern finish, ideal for contemporary interiors. Knightsbridge modular system provides versatility and customisation, allowing the user to configure switches, outlets, lighting and much more to suit their needs. Modular design makes it ideal for both domestic and commercial installations. For use with the Knightsbridge modular system.
- Requires 25mm Back Box
- Screw Terminals
- 50 x 50mm Euro Module
View all: Knightsbridge Socket Modules
Designed for seamless integration with every Knightsbridge Switches and Sockets range. This 50 x 50mm 5A unswitched round socket module is commonly used in lighting circuits to connect devices such as floor lamps, table lamps, and fans, allowing these fixtures to be controlled by wall switches. Offers a sleek, modern finish, ideal for contemporary interiors. Knightsbridge modular system provides versatility and customisation, allowing the user to configure switches, outlets, lighting and much more to suit their needs. Modular design makes it ideal for both domestic and commercial installations. For use with the Knightsbridge modular system.
- Requires 25mm Back Box
- Screw Terminals
- 50 x 50mm Euro Module
View all: Knightsbridge Socket Modules
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 5 A |
| Brand | Knightsbridge |
| Electrical Socket Product Type | Plug |
| Insert Colour | Without Inserts |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | NET5ABK |
| Modular or Grid | Modular |
| No. of Earth Terminals | 1 |
| Number of Gangs | 1 Gang |
| Number of Modules | 1 Module |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Type | 5A Socket Module |
| Product Width | 50 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switched/Unswitched | Unswitched |
| Switches & Sockets Finish | Plastic |
| Switches & Sockets Product Type | Socket |
| Terminal Capacity | Terminals accept 2 x 1.5mm² or 1 x 2.5mm² cables |
| Terminal Description | Screw Terminals |
| With RCD | Without RCD |
| With USB Ports | Without USB |
| With WiFi Extender | Without WiFi Extender |