Knightsbridge 2-Way 1-10V Dimmer Module (625AM)
Knightsbridge 6AX 2-way 1-10V dimmer module for use with high frequency ballast or LED drivers that use a 1-10V DC control input. Control brightness and on/off functions via the rotary action. Supplied with adaptor kit. In-rush current for LED lamps or drivers cannot exceed 6A, and the rating on the control signal side of the ballast/driver cannot exceed 50mA before connecting. Fit in-rush current limiters where necessary.
- Pure Sine Wave
- Requires 47mm Back Box
- Captive Terminal Screws
- Suitable for Mains & Low Voltage Lighting
- No Overload Protection
View all: Knightsbridge Switch Modules
Knightsbridge 6AX 2-way 1-10V dimmer module for use with high frequency ballast or LED drivers that use a 1-10V DC control input. Control brightness and on/off functions via the rotary action. Supplied with adaptor kit. In-rush current for LED lamps or drivers cannot exceed 6A, and the rating on the control signal side of the ballast/driver cannot exceed 50mA before connecting. Fit in-rush current limiters where necessary.
- Pure Sine Wave
- Requires 47mm Back Box
- Captive Terminal Screws
- Suitable for Mains & Low Voltage Lighting
- No Overload Protection
View all: Knightsbridge Switch Modules
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Knightsbridge |
| Dimmer Switch Operation | Rotary |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Dimmable Load (Fluorescent) | Not Compatible |
| Max. Dimmable Load (Halogen) | 6 A |
| Max. Dimmable Load (Incandescent) | 6 A |
| Max. Dimmable Load LED) | 6 A |
| Min. Dimmable Load (Fluorescent) | Not Compatible |
| Min. Dimmable Load (Halogen) | 0.1 A |
| Min. Dimmable Load (Incandescent) | 0.1 A |
| Min. Dimmable Load (LED) | 0.1 A |
| Model No | CU110V |
| Modular or Grid | Grid |
| No. of Earth Terminals | 0 |
| No. of Ways | 2 Way |
| Number of Gangs | 1 Gang |
| On/Off Switch Operation | Push |
| Overload Protection | No Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 250 V |
| Product Type | 1-10V Dimmer Module |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switch Operation | Dimmer |
| Switch Product Type | Light |
| Switches & Sockets Product Type | Dimmer Switch |
| Terminal Capacity | Terminals accept 2 x 1.5mm² cables |
| Terminal Description | Captive Terminal Screws |
| Waveform | Pure Sine Wave |