Knightsbridge 13A 2-Gang SP Switched Socket + 4.0A 20W 2-Outlet Type A & C USB Charger Antique Brass with Black Inserts (986CR)
Designed for seamless integration with the Knightsbridge Screwless Switches and Sockets range. Features USB-A and USB-C outlets suitable for charging tablets, smartphones and other devices. 5V 4A shared power across both outlets.
- Flat Profile
- Screwless Faceplate
- Requires 35mm Back Box
- Screw Terminals
- Type A & C USB
- USB-A & USB-C Charging
- Premium Grade Steel Faceplates
- Matching Metal Rockers
- Built-In Gasket
- Twin Earth Terminals
View all: Knightsbridge Sockets
Designed for seamless integration with the Knightsbridge Screwless Switches and Sockets range. Features USB-A and USB-C outlets suitable for charging tablets, smartphones and other devices. 5V 4A shared power across both outlets.
- Flat Profile
- Screwless Faceplate
- Requires 35mm Back Box
- Screw Terminals
- Type A & C USB
- USB-A & USB-C Charging
- Premium Grade Steel Faceplates
- Matching Metal Rockers
- Built-In Gasket
- Twin Earth Terminals
View all: Knightsbridge Sockets
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 13 A |
| Brand | Knightsbridge |
| Electrical Socket Installation | Wall |
| Electrical Socket Product Type | Plug |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Insert Colour | Black |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Min. Back Box Depth Required | 35 mm |
| No. of Earth Terminals | 2 |
| No. of USB Outlets | 2 |
| Number of Gangs | 2 Gang |
| Number of Poles | Single Pole |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Brass |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Type | USB Socket |
| Screwed/Screwless | Screwless |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switch Operation Colour | Colour-Matched |
| Switch Position | Inboard |
| Switched/Unswitched | Switched |
| Switches & Sockets Finish | Antique |
| Switches & Sockets Product Type | USB Socket |
| Switches & Sockets Profile Type | Flat |
| Terminal Capacity | Terminals accept up to 2 x 2.5mm² cables |
| Terminal Description | Screw Terminals |
| USB Max Current | 4.0 A |
| USB Max Wattage | 20 W |
| USB Output | 4A Shared Between Ports |
| USB Type | Type A & C |
| USB Voltage | 5 V |
| With RCD | Without RCD |
| With USB Ports | USB |
| With WiFi Extender | Without WiFi Extender |