Knightsbridge 13A 2-Gang DP Combination Plate Anthracite with Black Inserts (825VF)
The Knightsbridge 13A 2-Gang combination plate offers a versatile electrical wiring solution for trade professionals. This screwless multimedia combination plate features a universal Euro modular design, allowing for custom configuration of signal distribution. It is ideal for major electrical upgrades, renovations, and new build projects, providing a powerful and bespoke setup in one area. This unit includes 1 x 4 Euro outlet and 2 x 13A sockets, finished in a stylish anthracite matt with black inserts. Its flat profile and captive terminal screws ensure a neat and secure installation, requiring a minimum back box depth of 35mm.
- 1 x 4 Euro Outlet & 1 x 2G Sockets
- Flat Profile
- Screwless Faceplate
- Requires 35mm Back Box
- Captive Terminal Screws
- Powerful Bespoke Signal Distribution in One Area
- Includes 1 x 4 Euro Outlet & 1 x 2G Sockets
View all: Knightsbridge Combination Plates
The Knightsbridge 13A 2-Gang combination plate offers a versatile electrical wiring solution for trade professionals. This screwless multimedia combination plate features a universal Euro modular design, allowing for custom configuration of signal distribution. It is ideal for major electrical upgrades, renovations, and new build projects, providing a powerful and bespoke setup in one area. This unit includes 1 x 4 Euro outlet and 2 x 13A sockets, finished in a stylish anthracite matt with black inserts. Its flat profile and captive terminal screws ensure a neat and secure installation, requiring a minimum back box depth of 35mm.
- 1 x 4 Euro Outlet & 1 x 2G Sockets
- Flat Profile
- Screwless Faceplate
- Requires 35mm Back Box
- Captive Terminal Screws
- Powerful Bespoke Signal Distribution in One Area
- Includes 1 x 4 Euro Outlet & 1 x 2G Sockets
View all: Knightsbridge Combination Plates
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 13 A |
| Brand | Knightsbridge |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Insert Colour | Black |
| Manufacturer Guarantee | 25 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Min. Back Box Depth Required | 35 mm |
| Model No | SFR194AT |
| Number of Gangs | 2 Gang |
| Number of Poles | Double Pole |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Anthracite |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Type | Combination Plate |
| Screwed/Screwless | Screwless |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switch Operation Colour | Colour-Matched |
| Switches & Sockets Finish | Matt |
| Switches & Sockets Product Type | Combination Plate |
| Switches & Sockets Profile Type | Flat |
| Terminal Description | Captive Terminal Screws |
| With USB Ports | Without USB |
| z1 - UK Manufacturer Name | ML Accessories Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | UNIT E CHILTERN PARK, BOSCOMBE ROAD, DUNSTABLE, LU5 4LT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.mlaccessories.co.uk/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | SLV Lighting Group |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Daimlerstrasse 21-23, 52531 Übach-Pallenberg, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | eprel@group.slv.com |