Knightsbridge 100A Single Pole Connector Block (White) (271AM)
Knightsbridge 5-way, single pole terminal block, colour coded for quick identification. With thermoplastic body and rated to 100A. Accepts up to 5 conductors (2.5-35mm²). Features top and bottom cable entry points, shutters to blank out unused cable entries, and a secure cover with wire locking capability. Interlocking construction enables terminal blocks to be connected to other blocks.
- Suitable for 2.5 - 35mm² Cables
- Thermoplastic Body
- Colour-Coded White
View all: Knightsbridge Terminal Strips & Blocks
Knightsbridge 5-way, single pole terminal block, colour coded for quick identification. With thermoplastic body and rated to 100A. Accepts up to 5 conductors (2.5-35mm²). Features top and bottom cable entry points, shutters to blank out unused cable entries, and a secure cover with wire locking capability. Interlocking construction enables terminal blocks to be connected to other blocks.
- Suitable for 2.5 - 35mm² Cables
- Thermoplastic Body
- Colour-Coded White
View all: Knightsbridge Terminal Strips & Blocks
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Thermoplastic Body |
| Brand | Knightsbridge |
| Colour | White |
| Current Rating | 100 A |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Continuous Temperature | 90 °C |
| Number of Poles | Single Pole |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 64 mm |
| Product Length | 41 mm |
| Product Type | Connector Block (White) |
| Product Width | 51 mm |
| Suitable Cable Size | 2.5 - 35 mm² |
| Voltage Rating | 230V AC |