JSP Ridgeback Black / Reflective Yellow Wheelstop 900mm x 20mm x 20mm (801YL)
Reflective yellow parking stop for vehicle spaces and charging points. Thermoplastic design features reinforcing glass beads to strengthen the retroreflective elements and maximise visibility. Durable, weatherproof and easy to install to either concrete or asphalt, no digging required. Suitable for light commercial vehicles.
- PVC
- Dichroic Reflector
- Black / Reflective Yellow
- 1 Year Guarantee
View all: JSP Traffic Management
Reflective yellow parking stop for vehicle spaces and charging points. Thermoplastic design features reinforcing glass beads to strengthen the retroreflective elements and maximise visibility. Durable, weatherproof and easy to install to either concrete or asphalt, no digging required. Suitable for light commercial vehicles.
- PVC
- Dichroic Reflector
- Black / Reflective Yellow
- 1 Year Guarantee
View all: JSP Traffic Management
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | JSP |
| Colour | Black / Reflective Yellow |
| Construction Material (Safety) | PVC |
| Fixings Supplied | Fittings Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name/No | Ridgeback |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 20 mm |
| Product Height | 20 mm |
| Product Type | Wheelstop |
| Product Width | 900 mm |
| Total Product Weight | 7.5 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | JSP Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Standlake Business Park, Cotswold Farm, Cotswold Dene, Witney, Oxfordshire, OX29 7RB |