JSP 10mph Speed Bump End Caps Black / Yellow 50mm 2 Pack (258YL)
Speed ramp end caps designed to reduce vehicle speed, improving safety in residential and commercial areas. Thermoplastic retro-reflective elements with glass beads and angled design optimise headlamps to improve visibility. Features effective interlocking system for easy connectivity, ensuring stability before and after assembly. Includes channel on underside to safely accommodate cables
- PVC Construction
- Bolt-Down
- Pre-Drilling Required
- Reflective
- Interlocking System
- Cable Channel
View all: JSP Traffic Management
Speed ramp end caps designed to reduce vehicle speed, improving safety in residential and commercial areas. Thermoplastic retro-reflective elements with glass beads and angled design optimise headlamps to improve visibility. Features effective interlocking system for easy connectivity, ensuring stability before and after assembly. Includes channel on underside to safely accommodate cables
- PVC Construction
- Bolt-Down
- Pre-Drilling Required
- Reflective
- Interlocking System
- Cable Channel
View all: JSP Traffic Management
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | JSP |
| Colour | Black / Yellow |
| Construction Material (Safety) | PVC |
| Fixing Type | Bolt-Down |
| Fixings Supplied | Fittings Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name/No | Ridgeback |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 2 |
| Product Depth | 200 mm |
| Product Height | 50 mm |
| Product Type | 10mph Speed Bump End Caps |
| Product Width | 400 mm |
| Screw Pilot Hole Requirements | Pre-Drilling Required |
| z1 - UK Manufacturer Name | JSP Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Standlake Business Park, Cotswold Farm, Cotswold Dene, Witney, Oxfordshire, OX29 7RB |