JG Speedfit Plastic Push-Fit Tank Connector 15mm (11173)
The JG Speedfit Plastic Push-Fit Tank Connector 15mm provides a reliable and efficient plumbing solution for water systems. This straight push-fit connector is ideal for connecting pipes to cold water storage tanks and is suitable for drinking water applications. Installation is quick and easy, requiring only hand tightening onto copper tube without the need for additional tools. It is fully demountable and reusable, offering flexibility for future adjustments or repairs. Suitable for both hard and soft water areas, operating effectively between 4°C and 50°C.
- Demountable
- Suitable for Drinking Water
- Suitable for Water Systems
- Suitable for Hard & Soft Water Areas
- 50 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Hand Tightening Only: No Tools Required
- Push-Fit Connection onto Copper Tube
- Operates Effectively from 4°C & 50°C
- Straight 15mm Plastic Tank Connector
- Quick & Easy Installation Process
View all: JG Speedfit Pipe Fittings
The JG Speedfit Plastic Push-Fit Tank Connector 15mm provides a reliable and efficient plumbing solution for water systems. This straight push-fit connector is ideal for connecting pipes to cold water storage tanks and is suitable for drinking water applications. Installation is quick and easy, requiring only hand tightening onto copper tube without the need for additional tools. It is fully demountable and reusable, offering flexibility for future adjustments or repairs. Suitable for both hard and soft water areas, operating effectively between 4°C and 50°C.
- Demountable
- Suitable for Drinking Water
- Suitable for Water Systems
- Suitable for Hard & Soft Water Areas
- 50 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Hand Tightening Only: No Tools Required
- Push-Fit Connection onto Copper Tube
- Operates Effectively from 4°C & 50°C
- Straight 15mm Plastic Tank Connector
- Quick & Easy Installation Process
View all: JG Speedfit Pipe Fittings
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| A Size | 15 mm |
| Angled/Straight Connection | Straight |
| Brand | JG Speedfit |
| Demountable | Demountable |
| Manufacturer Guarantee | 50 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Pressure @ Max. Temperature | See attached instructions for application |
| Max. Pressure @ Min. Temperature | See attached instructions for application |
| Maximum Operating Temperature | 50 °C |
| Minimum Operating Temperature | 4 °C |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Fitting Material | Plastic |
| Pipe Fitting Product Type | Couplers |
| Pipe Fitting System | Push-Fit |
| Product Type | Tank Connector |
| Suitable Plumbing System | Suitable for Water Systems |
| Suitable Water Hardness | Suitable for Hard & Soft Water Areas |