Indiana Round Bathroom LED Mirror Round With 2020lm LED Light 500mm x 500mm (362AN)
The Indiana round LED bathroom mirror combines modern style with practical functionality. Features a back-lit LED, with the option to switch between cool and warm white lighting. It includes a built-in demister to keep the glass clear, a convenient touch sensor for easy control, and is IP44-rated for safe installation in Zone 2 bathrooms. Supplied with fixings.
- Variable White Light
- Built-In Demister
- Suitable for Vertical Mounting
- Non-Dimmable
- Touch Sensor
- IP44: For Bathroom Zone 2
- 1 Year Guarantee
View all: Unbranded Bathroom Mirrors
The Indiana round LED bathroom mirror combines modern style with practical functionality. Features a back-lit LED, with the option to switch between cool and warm white lighting. It includes a built-in demister to keep the glass clear, a convenient touch sensor for easy control, and is IP44-rated for safe installation in Zone 2 bathrooms. Supplied with fixings.
- Variable White Light
- Built-In Demister
- Suitable for Vertical Mounting
- Non-Dimmable
- Touch Sensor
- IP44: For Bathroom Zone 2
- 1 Year Guarantee
View all: Unbranded Bathroom Mirrors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Furniture Product Type | Mirror with Lights |
| Brand | Unbranded |
| Bulbs Supplied/Required | Supplied |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 CRI |
| Colour Temperature Description | Variable White |
| Colour Temperature Value | 6500-3000 K |
| Construction Material (Bathrooms) | Glass |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Installation Zones | Zone 2 |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 2020 lm |
| Lm Band | 1501-3000 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Mirror Type | LED Mirror |
| Model Name | Indiana |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 18 W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 24 V |
| Product Height | 500 mm |
| Product Thickness | 35 mm |
| Product Type | Bathroom LED Mirror Round |
| Product Width | 500 mm |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switch Type | Touch Sensor |
| Total Product Weight | 6 kg |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| With USB Ports | Without USB |
| kWh Per 1000hr Life | 18 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | PJH |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | PJH House, Lomax Way, Bolton, Greater Manchester, BL51FQ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | qs@pjh.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Globe Union Germany GmbH & Co.KG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 11, Dreherstrabe, Unna, KG59425, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | technicaluk@globeunion.eu |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode