Ideal Standard i.life E2959EO Frameless Dual Access Wet Room Panel Clear Glass/Silver 1400mm x 2005mm (569HM)
This Ideal Standard i.life frameless dual access wet room panel offers a sleek and stylish showering solution for contemporary bathrooms. Its clear 8mm toughened safety glass provides durability and a minimalist aesthetic, with Ideal Clean Treatment for easy maintenance, and concealed fixings for a tidy finish. Installation is straightforward, with 25mm adjustment ensuring a precise fit. This 1400mm x 2005mm wet room screen is supplied with all necessary brackets and fixings.
- Wet Room Glass Height: 2005mm
- 25mm Adjustment
- Glass Thickness: 8mm
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Ideal Clean Treatment for Easy Maintenance
- Concealed Fixings for a Tidy Finish
View all: Ideal Standard Wet Rooms
This Ideal Standard i.life frameless dual access wet room panel offers a sleek and stylish showering solution for contemporary bathrooms. Its clear 8mm toughened safety glass provides durability and a minimalist aesthetic, with Ideal Clean Treatment for easy maintenance, and concealed fixings for a tidy finish. Installation is straightforward, with 25mm adjustment ensuring a precise fit. This 1400mm x 2005mm wet room screen is supplied with all necessary brackets and fixings.
- Wet Room Glass Height: 2005mm
- 25mm Adjustment
- Glass Thickness: 8mm
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Ideal Clean Treatment for Easy Maintenance
- Concealed Fixings for a Tidy Finish
View all: Ideal Standard Wet Rooms
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Ideal Standard |
| Colour | Clear Glass/Silver |
| Fixings Supplied | Brackets & Fixings Supplied |
| Frame Type | Frameless |
| Glass Thickness | 8 mm |
| Manufacturer Guarantee | 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | i.life |
| Model No | E2959EO |
| Mounting Adjustment | 25mm Adjustment |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 2005 mm |
| Product Type | Dual Access Wet Room Panel |
| Product Width | 1400 mm |
| Total Product Weight | 60 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Corporate Village Da Vincilaan 2 B-1935 Zaventem Belgium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customercare@idealstandard.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corporate Village, Da Vincilaan 2, B-1935 Zaventem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@idealstandard.com |
Product Contents
Glass panel, bracket & fixings.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode