Ideal Standard i.life B Soft-Close Close Coupled Toilet Pack Dual-Flush 6/4Ltr (820KC)
Delivery available to mainland GB only, (offshore and Northern Ireland is not available). Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected).
Stylish, contemporary style close-coupled toilet with soft-close seat and cover.
- Dual-Flush
- 6/4Ltr Cistern Capacity
- Soft-Close & Quick-Release White Toilet Seat Supplied
- 25 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Weight: 38.9kg
- Vitreous China
- Water Efficient
- RimLS+ Flush Technology
View all: Ideal Standard Toilets
Stylish, contemporary style close-coupled toilet with soft-close seat and cover.
- Dual-Flush
- 6/4Ltr Cistern Capacity
- Soft-Close & Quick-Release White Toilet Seat Supplied
- 25 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Weight: 38.9kg
- Vitreous China
- Water Efficient
- RimLS+ Flush Technology
View all: Ideal Standard Toilets
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Style | Contemporary |
| Brand | Ideal Standard |
| Cistern Capacity | 6/4 Ltr |
| Cistern Supplied | Cistern Supplied |
| Construction Material (Bathrooms) | Vitreous China |
| Fittings Supplied | Fittings Supplied |
| Fixings Supplied | Brackets Supplied |
| Flush Type | Dual |
| Manufacturer Guarantee | 25 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | i.life B |
| Model No | E299801 |
| Outlet Diameter | 102 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 665 mm |
| Product Height | 400 mm |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Close Coupled Toilet Pack |
| Product Width | 360 mm |
| Rim Type | Rimless |
| Toilet Seat Close Type | Soft-Close with Quick-Release |
| Toilet Shape | Square |
| Toilet Type | Close Coupled |
| Total Product Weight | 38.9 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Corporate Village Da Vincilaan 2 B-1935 Zaventem Belgium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customercare@idealstandard.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corporate Village, Da Vincilaan 2, B-1935 Zaventem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@idealstandard.com |
Product Contents
Close-coupled pan, 6/4 ltr dual flush cistern, soft close seat and cover.
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode
Returns
Please note - If you wish to return this item you will need to call us on our freephone number 03330 112 112 to arrange a free collection.