Ideal Standard Calista 1-Hole Single Lever Kitchen Sink Mixer Chrome (575RJ)
Contemporary design with long-armed spout. Features replaceable aerator and temperature limit stop.
- Single Lever
- 35mm Ceramic Cartridge
- Deck Mounted with Long-Armed Spout
- Contemporary Design
- Replaceable Aerator
- Suitable for High Pressure Systems
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Ideal Standard Kitchen Mixer Taps
Contemporary design with long-armed spout. Features replaceable aerator and temperature limit stop.
- Single Lever
- 35mm Ceramic Cartridge
- Deck Mounted with Long-Armed Spout
- Contemporary Design
- Replaceable Aerator
- Suitable for High Pressure Systems
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Ideal Standard Kitchen Mixer Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Aerator | Replaceable Aerator |
| Brand | Ideal Standard |
| Colour | Chrome |
| Connection Type | 15mm Compression Fitting |
| Construction Material (Kitchens) | Brass |
| Control Type | Single Lever Control |
| Gravity Fed Systems | Not Suitable for Gravity-Fed Systems |
| Height To Spout | 146 mm |
| Hose Bore Size | 15 mm |
| Hose Diameter | 15 mm |
| Hose Length | 350 mm |
| Hose Supplied | Supplied with Flexible Tap Tails |
| Kitchen Item Finish | Polished |
| Kitchens Design Type | Contemporary Design |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Model Name | Calista |
| Model No | B2136AA |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Depth | 257 mm |
| Product Height | 176 mm |
| Product Type | 1-Hole Single Lever Kitchen Sink Mixer |
| Product Width | 44 mm |
| Spout Reach | 224 mm |
| Spout Type | Long-Armed Spout |
| Tap Design | Traditional |
| Tap Handle Type (Kitchens) | Single Lever |
| Tap Style | Sink Mono Mixer |
| Valve Type | 35mm Ceramic Cartridge |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Corporate Village Da Vincilaan 2 B-1935 Zaventem Belgium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customercare@idealstandard.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corporate Village, Da Vincilaan 2, B-1935 Zaventem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@idealstandard.com |
Product Contents
Kitchen mixer and flexible tails.
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode