Ideal Standard Alu+ Mirror with Beauty Bar Rose 580mm x 146mm x 717mm (525KU)
Aluminium mirror with a 90° swivel feature. Includes shelf, cup and 416mm long towel rail. All-in-one space saving solution. Suitable for use with Alu+ Shower Systems (available separately).
- W x H: 580 x 717mm
- Weight: 3.14kg
- 320mm Mirror
- 90° Swivel Mirror
View all: Ideal Standard Bathroom Mirrors
Aluminium mirror with a 90° swivel feature. Includes shelf, cup and 416mm long towel rail. All-in-one space saving solution. Suitable for use with Alu+ Shower Systems (available separately).
- W x H: 580 x 717mm
- Weight: 3.14kg
- 320mm Mirror
- 90° Swivel Mirror
View all: Ideal Standard Bathroom Mirrors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Ideal Standard |
| Colour | Rose |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Mirror Type | Shaving Mirror |
| Model Name | Alu+ |
| Model No | BD588RO |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 146 mm |
| Product Height | 717 mm |
| Product Type | Mirror with Beauty Bar |
| Product Width | 580 mm |
| Total Product Weight | 3.14 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Corporate Village Da Vincilaan 2 B-1935 Zaventem Belgium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customercare@idealstandard.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corporate Village, Da Vincilaan 2, B-1935 Zaventem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@idealstandard.com |