Idaho Round Bathroom Mirror With 2580lm LED Light 600mm x 600mm (602AN)
The Idaho round LED bathroom mirror combines contemporary style with practical functionality. Features a 30mm front-lit LED strip with the option to switch from cool to warm white light. It includes a built-in demister to keep the mirror clear, a touch sensor for effortless control, and is IP44-rated for Zone 2 bathrooms. Wall-mounted for easy installation. Supplied with fixings.
- Variable White Light
- Built-In Demister
- Suitable for Vertical Mounting
- Non-Dimmable
- Touch Sensor
- IP44: For Bathroom Zone 2
- 1 Year Guarantee
View all: Unbranded Bathroom Mirrors
The Idaho round LED bathroom mirror combines contemporary style with practical functionality. Features a 30mm front-lit LED strip with the option to switch from cool to warm white light. It includes a built-in demister to keep the mirror clear, a touch sensor for effortless control, and is IP44-rated for Zone 2 bathrooms. Wall-mounted for easy installation. Supplied with fixings.
- Variable White Light
- Built-In Demister
- Suitable for Vertical Mounting
- Non-Dimmable
- Touch Sensor
- IP44: For Bathroom Zone 2
- 1 Year Guarantee
View all: Unbranded Bathroom Mirrors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Furniture Product Type | Mirror with Lights |
| Brand | Unbranded |
| Bulbs Supplied/Required | Supplied |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 CRI |
| Colour Temperature Description | Variable White |
| Colour Temperature Value | 6500-3000 K |
| Construction Material (Bathrooms) | Glass |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Installation Zones | Zone 2 |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 2580 lm |
| Lm Band | 1501-3000 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Mirror Type | LED Mirror |
| Model Name | Idaho |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 22 W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 24 V |
| Product Height | 600 mm |
| Product Thickness | 45 mm |
| Product Type | Bathroom Mirror |
| Product Width | 600 mm |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switch Type | Touch Sensor |
| Total Product Weight | 7.65 kg |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| With USB Ports | Without USB |
| kWh Per 1000hr Life | 22 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | PJH |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | PJH House, Lomax Way, Bolton, Greater Manchester, BL51FQ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | qs@pjh.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Globe Union Germany GmbH & Co.KG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 11, Dreherstrabe, Unna, KG59425, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | technicaluk@globeunion.eu |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode