Humax Eye Mains-Powered Black Wireless 720p Indoor IP Camera (8756V)
HD camera that records directly to the Cloud whenever motion is detected. Data is stored on a 7-day rolling programme and is encrypted for additional security. Watch recorded footage or live footage from a smartphone, tablet, computer or television screen. With a wide 100° field of view, one camera in the corner of a room will easily monitor the whole room. As soon as the Eye starts to record, it will send a notification to a device to notify that motion has triggered the camera. Night vision up to 8m. The mobile Humax app is compatible with both Android (Android 4.4 and newer) and iOS (iOS 8.1 and newer) for remote viewing.
- Works with - iOS App - Android App
- Camera Resolution: 720p
- 8m Night Vision Range
- 100° Fixed Lens
- Sensor
- 7-Day Cloud Storage
- Linkage to Humax Set-Up Box
View all: Humax CCTV
HD camera that records directly to the Cloud whenever motion is detected. Data is stored on a 7-day rolling programme and is encrypted for additional security. Watch recorded footage or live footage from a smartphone, tablet, computer or television screen. With a wide 100° field of view, one camera in the corner of a room will easily monitor the whole room. As soon as the Eye starts to record, it will send a notification to a device to notify that motion has triggered the camera. Night vision up to 8m. The mobile Humax app is compatible with both Android (Android 4.4 and newer) and iOS (iOS 8.1 and newer) for remote viewing.
- Works with - iOS App - Android App
- Camera Resolution: 720p
- 8m Night Vision Range
- 100° Fixed Lens
- Sensor
- 7-Day Cloud Storage
- Linkage to Humax Set-Up Box
View all: Humax CCTV
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Humax |
| Camera Colour | Black |
| Camera Lens Type | Fixed Lens |
| Camera Resolution | 720p |
| Camera Use | Stand-Alone |
| IP Rating | No IP Rating |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Infrared Night Vision Range | 8 m |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Mobile Alerts | Send Push Notifications to a Smart Device |
| Model Name/No | Eye |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Product Depth | 59 mm |
| Product Height | 52 mm |
| Product Type | IP Camera |
| Product Width | 52 mm |
| Security Camera Product Type | Wi-Fi |
| Smart Compatibility | App Controlled |
| Viewing Angle | 100 ° |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Wireless/Wired | Wireless |
| With Light | No Light |
| Works with Amazon Alexa | Does Not Work with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Does Not Work with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Does Not Work with Google Home |
| Works with iOS App | Works with iOS App |