Hozelock Dual Tap Connector 1/2-3/4" Triple-End Female Dual Tap Connector (7771R)
Dual tap connector allows 2 hoses to be connected to a single tap, with the option to include a third for inline use. Individual controls allows one or both hoses to be turned on or off. Supplied with a 3/4" (26.5mm) BSP thread suitable for most taps and an adaptor for older 1/2" (21mm) BSP taps.
- Plastic Construction
- 1/2-3/4" BSP Hose Fitting
- Easy to Install
- Independent Water Control Valves
- Fits Most Standard Garden Taps
View all: Hozelock Hose Tap Connectors
Dual tap connector allows 2 hoses to be connected to a single tap, with the option to include a third for inline use. Individual controls allows one or both hoses to be turned on or off. Supplied with a 3/4" (26.5mm) BSP thread suitable for most taps and an adaptor for older 1/2" (21mm) BSP taps.
- Plastic Construction
- 1/2-3/4" BSP Hose Fitting
- Easy to Install
- Independent Water Control Valves
- Fits Most Standard Garden Taps
View all: Hozelock Hose Tap Connectors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Hozelock |
| Compatibility | Suitable for a 3/4" threaded tap. Accommodates 12.5-15mm hose. |
| Construction Material (Landscaping) | Plastic |
| Hose Connection Size | 1/2-3/4 " |
| Hose Connection Type | BSP |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Inlet Connection Size | 1/2"-3/4 " |
| Inlet Connection Type | BSP |
| Male/Female Connection | Female |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Dual Tap Connector |
| No. of Ends | Triple-End |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 215 mm |
| Product Length | 44 mm |
| Product Type | Dual Tap Connector |
| Product Width | 139 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Valve Type | Built-In Isolating Valves |
| z1 - UK Manufacturer Name | Hozelock |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Midpoint Park, Birmingham, West Mids, B76 1AB |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | consumer.services@hozelock.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Hozelock Excel |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 891 Rue des Frères Bonnet, 69400 Villefranche-sur-Saône, Rhône, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sav@hozelock-exel.com |
Product Contents
Suitable for a 3/4" threaded tap. Accommodates 12.5-15mm hose .