Hozelock 3-Way Flomax Tap Connector 1/2" (808RE)
Enables connection of 2 watering devices or hose pipes directly to one outside tap, with a third, permanently accessible outlet which rotates to allow water to be directed into a bucket or watering can. Features ergonomic valve for easy operation, and flow adjustment for specific connections. Connects to most garden taps. Supplied with 21mm (1/2″ BSP), 26.5mm (3/4″ BSP) and 33.3mm (1″ BSP) adaptors. Ideal with automatic watering systems, where controllers can be screwed directly underneath the tap.
- 3-Way
- Built-In Valve
- Plastic Construction
- 1 Year Guarantee
- Supplied with 3 Connectors
- Ideal for Use with Automatic Watering Systems
View all: Hozelock Hose Tap Connectors
Enables connection of 2 watering devices or hose pipes directly to one outside tap, with a third, permanently accessible outlet which rotates to allow water to be directed into a bucket or watering can. Features ergonomic valve for easy operation, and flow adjustment for specific connections. Connects to most garden taps. Supplied with 21mm (1/2″ BSP), 26.5mm (3/4″ BSP) and 33.3mm (1″ BSP) adaptors. Ideal with automatic watering systems, where controllers can be screwed directly underneath the tap.
- 3-Way
- Built-In Valve
- Plastic Construction
- 1 Year Guarantee
- Supplied with 3 Connectors
- Ideal for Use with Automatic Watering Systems
View all: Hozelock Hose Tap Connectors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Hozelock |
| Compatibility | Suitable for 1/2" & 3/4" Threaded Taps To Accommodate A 12.5mm- 15mm Hose Connector. |
| Connection Size | 1/2 " |
| Connection Type | BSP |
| Construction Material (Landscaping) | Plastic |
| Garden Hose Product Type | Garden Tap Splitter |
| Hose Connection Size | 12.5-15 mm |
| Hose Connection Type | Push-Fit |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Inlet Connection Size | 1/2, 3/4 " & 1 " |
| Inlet Connection Type | BSP |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| No. of Ways | 3 Way |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 265 mm |
| Product Length | 216 mm |
| Product Type | Flomax Tap Connector |
| Product Width | 90 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Valve Type | Built-In Valve |
| z1 - UK Manufacturer Name | Hozelock |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Midpoint Park, Birmingham, West Mids, B76 1AB |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | consumer.services@hozelock.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Hozelock Excel |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 891 Rue des Frères Bonnet, 69400 Villefranche-sur-Saône, Rhône, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sav@hozelock-exel.com |