Homelux 9mm Straight Aluminium After-Fit Tile Trim Silver 1.83m (878JE)
Modern, after-fit tile trim with triangular profile protects tile edges from getting chipped or damaged, or can be used to cover sharp or raw edges of tiles when cut. Easy to cut and mitre. Can be used for applications such as framing window sills and boxing in plumbing. Ideal for updating existing tiled kitchens or bathrooms.
- Aluminium Construction
- Suitable for Tiles up to 9mm
- Enhances Tiles Even after Fitting
- Covers Sharp & Raw Tile Edges
- Creates a Professional Finish
View all: Homelux Tile Trims
Modern, after-fit tile trim with triangular profile protects tile edges from getting chipped or damaged, or can be used to cover sharp or raw edges of tiles when cut. Easy to cut and mitre. Can be used for applications such as framing window sills and boxing in plumbing. Ideal for updating existing tiled kitchens or bathrooms.
- Aluminium Construction
- Suitable for Tiles up to 9mm
- Enhances Tiles Even after Fitting
- Covers Sharp & Raw Tile Edges
- Creates a Professional Finish
View all: Homelux Tile Trims
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Homelux |
| Colour | Silver |
| Length of Pack (Combined) | 1.83 m |
| Length of Single Piece | 1.83 m |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Tile Thickness | 9 mm |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Silver |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Thickness | 11 mm |
| Product Type | After-Fit Tile Trim |
| Product Width | 9 mm |
| Shape | Straight |
| z1 - UK Manufacturer Name | QEP Co.UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | The Maltsters, Wetmore Road, Burton on Trent, Staffordshire, DE14 1LS |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.vitrex.co.uk/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | PRCI SAS - Groupe QEP |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | BP 30, Villeneuve Led Maguelone, 34750, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://prci.fr/index.php/contacts/ |