Homelux 21mm Straight Stainless Steel Outdoor Tile Trim Silver 2.5m (340JE)
Outdoor 304 grade, stainless steel tile trim crafted with specialised weather-resistant materials. Protects tile edges from getting chipped or damaged, or can be used to cover sharp or raw edges of tiles when cut. Ideal for outdoor tiling projects. Stainless steel, industrial-style finish.
- Stainless Steel Construction
- Suitable for Tiles up to 21mm
- Covers Sharp & Raw Tile Edges
- Creates a Professional Finish
View all: Homelux Tile Trims
Outdoor 304 grade, stainless steel tile trim crafted with specialised weather-resistant materials. Protects tile edges from getting chipped or damaged, or can be used to cover sharp or raw edges of tiles when cut. Ideal for outdoor tiling projects. Stainless steel, industrial-style finish.
- Stainless Steel Construction
- Suitable for Tiles up to 21mm
- Covers Sharp & Raw Tile Edges
- Creates a Professional Finish
View all: Homelux Tile Trims
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Homelux |
| Colour | Silver |
| Length of Pack (Combined) | 2.5 m |
| Length of Single Piece | 2.5 m |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Tile Thickness | 21 mm |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Silver |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Thickness | 23 mm |
| Product Type | Outdoor Tile Trim |
| Product Width | 23 mm |
| Shape | Straight |
| z1 - UK Manufacturer Name | QEP Co.UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | The Maltsters, Wetmore Road, Burton on Trent, Staffordshire, DE14 1LS |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.vitrex.co.uk/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | PRCI SAS - Groupe QEP |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | BP 30, Villeneuve Led Maguelone, 34750, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://prci.fr/index.php/contacts/ |