Hilka Pro-Craft Floor-Standing Parts Washer (19295)
Simple and effective 45 litre floor-standing parts washer for cleaning metal components covered in oil, grease and dirt. Pump continuously circulates cleaning fluid for efficient performance. 12 litres per minute flow rate (720 litres/hour). Recommended cleaning agent: for use with any non-flammable degreasing parts washer fluid. Replaceable filter.
- 45Ltr Tank Capacity
- 12Ltr/min Flow Rate
- Replaceable Filter
- Product Dimensions: H 927 x L 787 x W 533mm
- Solvent Capacity: 20 Gallons
- Product Weight: 26.2kg
View all: Hilka Pro-Craft Workshop Equipment
Simple and effective 45 litre floor-standing parts washer for cleaning metal components covered in oil, grease and dirt. Pump continuously circulates cleaning fluid for efficient performance. 12 litres per minute flow rate (720 litres/hour). Recommended cleaning agent: for use with any non-flammable degreasing parts washer fluid. Replaceable filter.
- 45Ltr Tank Capacity
- 12Ltr/min Flow Rate
- Replaceable Filter
- Product Dimensions: H 927 x L 787 x W 533mm
- Solvent Capacity: 20 Gallons
- Product Weight: 26.2kg
View all: Hilka Pro-Craft Workshop Equipment
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Hilka Pro-Craft |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 12 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Mount Type | Freestanding |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Height | 927 mm |
| Product Length | 787 mm |
| Product Type | Floor-Standing Parts Washer |
| Product Width | 533 mm |
| Standard | EN 60335, EN 62233. |
| Tank Capacity | 45 Ltr |
| z1 - UK Manufacturer Name | Hilka Tools (UK) Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Roebuck Place, 110 Roebuck Road, Chessington, KT9 1EU |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://hilka.co.uk/help-and-advice |
| z4 - EU Manufacturer Name | Hilka Tools (Ireland) Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 3D North Point House, North Point Business Park, New Mallow Road, Cork, T23AT2P, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://hilka.co.uk/help-and-advice |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode