Hilka Pro-Craft CL16CU 16-Drawer Classic Tool Storage Unit (3323R)
Classic design, all-steel 26" tool chest and cabinet combination with gas struts, lift latch and lockable ball bearing slides for a smooth, secure operation. Chrome-plated side handles, full-length aluminium drawer pulls with positive stop and 2mm drawer liners. Ideal design for classic car owners and car enthusiasts.
- All-Steel Construction
- Tough, Powder-Coated Finish
- Cylinder Key Locking
- Ball Bearing Drawer Slides
- 1 Year Guarantee
- Total Storage Solution for Organizing & Storing Tools
View all: Hilka Pro-Craft Tool Chests
Classic design, all-steel 26" tool chest and cabinet combination with gas struts, lift latch and lockable ball bearing slides for a smooth, secure operation. Chrome-plated side handles, full-length aluminium drawer pulls with positive stop and 2mm drawer liners. Ideal design for classic car owners and car enthusiasts.
- All-Steel Construction
- Tough, Powder-Coated Finish
- Cylinder Key Locking
- Ball Bearing Drawer Slides
- 1 Year Guarantee
- Total Storage Solution for Organizing & Storing Tools
View all: Hilka Pro-Craft Tool Chests
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Hilka Pro-Craft |
| Castor/Wheel Type | 4 x Swivel Castors (2 x Lockable) |
| Coating & Finishing Type | Tough, Powder-Coated Finish |
| Colour | Cream |
| Compatibility | Full Storage Solution |
| Construction Material (Access) | All-Steel |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 130 kg |
| Model Name | CL16CU |
| No Of Drawers | 16 |
| No. Of Keys Supplied | 2 Keys Supplied per Lock |
| Number of Drawers | 16 Drawer |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 461 mm |
| Product Height | 1687 mm |
| Product Type | Classic Tool Storage Unit |
| Product Width | 676 mm |
| Soft-Close | Without Soft-Close Mechanism |
| Total Product Weight | 92.9 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Hilka Tools (UK) Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Roebuck Place, 110 Roebuck Road, Chessington, KT9 1EU |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://hilka.co.uk/help-and-advice |
| z4 - EU Manufacturer Name | Hilka Tools (Ireland) Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 3D North Point House, North Point Business Park, New Mallow Road, Cork, T23AT2P, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://hilka.co.uk/help-and-advice |
Product Contents
9-drawer chest, 3-drawer add ons and 4-drawer trolley.
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode