Highlife Bathrooms Unslotted Pop Up Swivel Basin Waste Chrome 60mm (455YW)
Unslotted swivel waste for use with basins that have an internal overflow. Swivel plug to seal the basin, swivel again to open and allow water to run away. Includes 1 1/4'' BSP threaded tail which is 78mm long, suitable for most basin thicknesses. Complete with 2 x rubber washers and plastic back nut.
- Chrome-Plated Stainless Steel Waste
- 45mm Suitable Hole Size
- 1 1/4" BSP Outlet
- 360° Spin & Swivel Mechanism
- Suitable for Most Basin Thicknesses
View all: Highlife Bathrooms Wastes
Unslotted swivel waste for use with basins that have an internal overflow. Swivel plug to seal the basin, swivel again to open and allow water to run away. Includes 1 1/4'' BSP threaded tail which is 78mm long, suitable for most basin thicknesses. Complete with 2 x rubber washers and plastic back nut.
- Chrome-Plated Stainless Steel Waste
- 45mm Suitable Hole Size
- 1 1/4" BSP Outlet
- 360° Spin & Swivel Mechanism
- Suitable for Most Basin Thicknesses
View all: Highlife Bathrooms Wastes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Highlife Bathrooms |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | 10912 |
| Outlet Connection Size | 1 1/4 " |
| Outlet Connection Type | BSP |
| Overall Waste Diameter | 60 mm |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Diameter | 60 mm |
| Product Type | Swivel Basin Waste |
| Slotted | Unslotted |
| Suitable Hole Size | 45 mm |
| Suitable Pipe Diameter | 32 mm |
| Waste Location Type | Basin |
| Waste/Plug Type | Flip Top |
| z1 - UK Manufacturer Name | Allaince Sanitary Products Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit A, 1 Young Place, Kelvin Industrial Estate, East Kilbride, Glasgow, G75 0TD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@highlifebathrooms.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Alliance Sanitary Products Ltd T/A Highlife Bathrooms |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Init 114, 2 James Joyce Street, Dublin, DO1 Y1TO, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@highlifebathrooms.com |