Highlife Bathrooms Push Button Bath Waste Chrome (966RW)
Easy to use, push waste down to close and allow bath to fill, then click again to release and drain. Complete dome and strainer basket can be taken out for cleaning and to remove trapped hair and debris. Includes 620mm overflow pipe and 84mm diameter overflow cover.
- Chrome-Plated Stainless Steel Waste
- 52mm Suitable Hole Size
- 1 1/2" BSP Outlet
- 620mm Overflow Tube Length
- Fully Removable Strainer Basket
View all: Highlife Bathrooms Wastes
Easy to use, push waste down to close and allow bath to fill, then click again to release and drain. Complete dome and strainer basket can be taken out for cleaning and to remove trapped hair and debris. Includes 620mm overflow pipe and 84mm diameter overflow cover.
- Chrome-Plated Stainless Steel Waste
- 52mm Suitable Hole Size
- 1 1/2" BSP Outlet
- 620mm Overflow Tube Length
- Fully Removable Strainer Basket
View all: Highlife Bathrooms Wastes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Highlife Bathrooms |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Outlet Connection Size | 1 1/2 " |
| Outlet Connection Type | BSP |
| Overall Waste Diameter | 70 mm |
| Overflow Dip Tube Length | 620 mm |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Diameter | 70 mm |
| Product Type | Push Button Bath Waste |
| Suitable Hole Size | 52 mm |
| Suitable Pipe Diameter | 40 mm |
| Waste Location Type | Bath |
| Waste/Plug Type | Click‑Clack |
| z1 - UK Manufacturer Name | Allaince Sanitary Products Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit A, 1 Young Place, Kelvin Industrial Estate, East Kilbride, Glasgow, G75 0TD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@highlifebathrooms.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Alliance Sanitary Products Ltd T/A Highlife Bathrooms |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Init 114, 2 James Joyce Street, Dublin, DO1 Y1TO, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@highlifebathrooms.com |