Highlife Bathrooms Pop-Up Bath Waste Chrome (409RW)
Pop-up waste with fully metal mechanism and heavy duty ABS plastic waste and overflow body. Easy to use, twist overflow cover to seal and allow bath to fill, then twist again to release and drain. Plug lifts out for easy cleaning. Overflow cover with flattened edges for ease of use with wet hands, held securely by hidden retaining screw. Includes 670mm overflow pipe and 74 x 15mm overflow cover/control. Standard bath 1 1/2'' BSP fitting.
- Chrome-Plated Brass Waste
- 52mm Suitable Hole Size
- 1 1/2" BSP Outlet
- 670mm Overflow Tube Length
- Removable Plug
- Fully Metal Mechanism
- Overflow Cover with Flattened Edges
View all: Highlife Bathrooms Wastes
Pop-up waste with fully metal mechanism and heavy duty ABS plastic waste and overflow body. Easy to use, twist overflow cover to seal and allow bath to fill, then twist again to release and drain. Plug lifts out for easy cleaning. Overflow cover with flattened edges for ease of use with wet hands, held securely by hidden retaining screw. Includes 670mm overflow pipe and 74 x 15mm overflow cover/control. Standard bath 1 1/2'' BSP fitting.
- Chrome-Plated Brass Waste
- 52mm Suitable Hole Size
- 1 1/2" BSP Outlet
- 670mm Overflow Tube Length
- Removable Plug
- Fully Metal Mechanism
- Overflow Cover with Flattened Edges
View all: Highlife Bathrooms Wastes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Highlife Bathrooms |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Outlet Connection Size | 1 1/2 " |
| Outlet Connection Type | BSP |
| Overall Waste Diameter | 70 mm |
| Overflow Dip Tube Length | 670 mm |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Diameter | 70 mm |
| Product Type | Pop-Up Bath Waste |
| Suitable Hole Size | 52 mm |
| Suitable Pipe Diameter | 40 mm |
| Waste Location Type | Bath |
| Waste/Plug Type | Pop Up |
| z1 - UK Manufacturer Name | Allaince Sanitary Products Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit A, 1 Young Place, Kelvin Industrial Estate, East Kilbride, Glasgow, G75 0TD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@highlifebathrooms.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Alliance Sanitary Products Ltd T/A Highlife Bathrooms |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Init 114, 2 James Joyce Street, Dublin, DO1 Y1TO, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@highlifebathrooms.com |