Hep2O HX36/15WS Stop Cock Cold Water 15mm (9947F)
In4Sure joint recognition notifies when the pipe is connected. Safe for drinking water.
- Plastic Construction
- Demounting with the HepKey System
- Suitable for Domestic Cold Water Systems
- 50 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- In4Sure Joint Recognition
- Secure Demounting with the HepKey System
- Tool-Free Push-Fit System
View all: Hep2O Stopcocks
- Plastic Construction
- In4Sure Joint Recognition
- Tool-Free Push-Fit System
View all: Hep2O Stopcocks
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| A Size | 15 mm |
| Appliance Fitting Type | Taps/Valves |
| B Size | 15 mm |
| Brand | Hep2O |
| Construction Material (Plumbing) | Plastic |
| Manufacturer Guarantee | 50 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | HX36/15WS |
| Mount Type | Demounting with the HepKey System |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Fitting Material | Plastic |
| Pipe Fitting Product Type | Valves |
| Pipe Fitting System | Push-Fit |
| Product Diameter | 15 mm |
| Product Height | 95 mm |