Hep2O HX35/22WS Gate Valve 22mm (3055R)
Hot and cold, flexible push-fit plumbing system. No tools required. In4Sure joint recognition lets you know when the pipe is connected. Secure demounting with the HepKey system. Safe for drinking water.
- Demounting with the HepKey System
- Suitable for Domestic Hot & Cold Water Systems
- 50 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Hep2O Gate Valves
Hot and cold, flexible push-fit plumbing system. No tools required. In4Sure joint recognition lets you know when the pipe is connected. Secure demounting with the HepKey system. Safe for drinking water.
- Demounting with the HepKey System
- Suitable for Domestic Hot & Cold Water Systems
- 50 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Hep2O Gate Valves
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| A Size | 22 mm |
| Appliance Fitting Type | Taps/Valves |
| B Size | 22 mm |
| Brand | Hep2O |
| Connection Type | Push-Fit Connection |
| Construction Material (Plumbing) | Brass |
| Demountable | Demounting with the HepKey System |
| Manufacturer Guarantee | 50 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | HX35/22WS |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Fitting Material | Brass |
| Pipe Fitting Product Type | Valves |
| Pipe Fitting System | Push-Fit |
| Product Diameter | 22 mm |
| Product Height | 60 mm |
| Product Type | Gate Valve |
| Standard | BS 7291. |
| Suitable System | Suitable for Domestic Hot & Cold Water Systems |
| z1 - UK Manufacturer Name | Wavin Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Edlington Lane, Doncaster, DN12 1BY |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@wavin.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Wavin Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Dublin Road, Balbriggan, Co Dublin, K32 K840 |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@wavin.co.uk |